شنبه , تیر ۲۶ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / رگتایم – معرفی کتاب

رگتایم – معرفی کتاب

رگتایم

|رگتایم از قطره|

رگتایم اثر ای. ال. دکتروف، نویسنده آمریکایی می باشد که  آثار او روایت زندگی طبقه کارگر آمریکا و همچنین محرومان جامعه را شامل می‌می شود. نام کتاب برگرفته از نام موسیقی‌ای می باشد که در دهه اول قرن بیستم در آمریکا رواج و همچنین ریشه در ترانه‌های بردگان داشته می باشد. «رگ» به معنای ژنده، پاره و همچنین گسیخته می باشد، و همچنین «تایم» به معنای وزن و همچنین ضربان موسیقی می باشد. نویسنده نام رگتایم را به عنوان روح زمانه‌ای که توصیف می‌کند بر رمان خود گذاشته می باشد.

آن قطعه را تند ننوازید. هرگز درست نیست که رگتایم را تند بنوازید. – اسکات جاپلین

آن جمله‌ایست که نویسنده جهت سرآغاز کتاب انتخاب کرده می باشد. ظاهراٌ همه ما را دعوت به آهسته خواندن آن کتاب کرده می باشد. کتابی که دکتروف با به کار بردن سبک روایی خاص آن روایت را انجام می‌دهد. شخصیت‌های فراوان با داستان‌های خاص خود که به صورت موازی گفتن و همچنین به گونه‌ای جذاب و جالب به هم متصل می‌می شود.

رمان رگتایم کتابی می باشد که به زمان‌های دور سفر می‌کند. از سال شمسی ۱۹۰۰، زمانی که مهاجر وسیاه پوستی در آمریکا وجود ندارد و همچنین میهن‎پرستی جزء احساسات اصلی بشری محسوب می‌می شود، شروع شده و همچنین در ۱۹۱۷ با وارد شدن ایالات متحده به جنگ جهانی اول پایان می‌پذیرد و همچنین عکسی از دنیای آن هم زمان به مخاطب خود می‌دهد.

خلاصه رمان رگتایم

جامعه آمریکای آن هم زمان – ۱۹۰۰ – به غیر از شهروندان و مردم شهر اصلی‌اش به دو قسمت و بخش تقسیم می‌شد: مهاجران و همچنین سیاهان. تاته و همچنین کولهاوس شخصیت‌های رمان رگتایم، نماینده‌ای از آن هم قشرها خواهند بود؛ دو شخصیت مهمِ پویایِ داستان که روایت مهاجرت به سرزمین رویاها را از دید آنها می‌بینیم و همچنین می‌شنویم.

در پیشگفتار مترجم آمده می باشد:

رگتایم یک رمان نو می باشد، نه به معنایی که در جنبش فرانسوی «رمان نو» می‌بینیم. یعنی گرفتن یک نظرگاه ذهنی و همچنین حل‎شدن «من» یا «اگو»ی نویسنده‌ی داستان در سراسر بافت داستان و همچنین جست‌و همچنین‌جوی نظم در آشفتگی یا آشفتگی در نظم. صناعت آن رمان از آن جهت «نو» می باشد که به مقتضیات موضوع خود پاسخ می‌دهد.

در آن رمان شخصیت اصلی، برجسته و همچنین محوری آنچنان که در رمان‌های دیگر مشهود می باشد دیده نمی‌می شود. شخصیت‌ها و همچنین گره‌های‌شان در کنار هم و همچنین با هم شکل می‌گیرند و همچنین به پیش می‌روند.

در کتاب اول ایولین و همچنین ماجراهایش رکن اصلی حوادث کتاب محسوب می‌می شود. امادر قسمت و بخش دوم شخصیت کولهاوس واکر پسر و همچنین ماجرای درگیری‌اش، چشمگیر شده و همچنین تعلیق داستانی را به خود اختصاص می‌دهد. شاید بتوان گفت زیرا و به درستی که قسمت اعظم کتاب به کولهاوس واکر اختصاص یافته و همچنین در انتها با تحول شخصیتی، اتفاقات غیره ای جهت او می‌افتد، بتوان گفت شخصیت اصلی کولهاوس واکر می باشد.

شخصیت‌های رگتایم خیالی خواهند بود ولی باید توجه داشت چند شخصیت واقعی تاریخی شامل «هری هودینی» شعبده باز تردست، «ولی باید توجه داشت گلدمن» زن انقلابی و همچنین خطیب مبارز، «هنری فورد» سازنده اتومبیل‌های ارزان نرخ، «زیگموند فروید» روان شناس، «رابرت پیری» کاشف قطب شمال، و همچنین چند تن دیگر نیز وجود دارد. دلمشغولی‌ها و همچنین مسوولیت‌های دهه‌های بعد مثل تکنولوژی، نژاد و همچنین اقتدار و قدرت در زندگی شخصیت‌های کتاب تاثیر می‌گذارند و همچنین خواننده در خلال آن ماجراها که به شکلی طنز آمیز گفتن می‌شوند، احساس نشاط می‌کند تا زمانی که تراژدی واقعی رفته رفته رخ می‌دهد.

بازی بین تاریخ و همچنین تخیل – که دکتروف آن هم را خوب بلد می باشد – همه لطف رمان می باشد؛ آنکه چگونه و چطوری آن دو با هم یکی می‌شوند، گاهی از هم دور می‌شوند، گاهی همدیگر را نقض می‌کنند و همچنین گاهی به هم تغییر پیدا کردن می‌شوند.

[ مطلب مرتبط: رمان جنایت و همچنین مکافات – نشر خوارزمی ]

رگتایم

جملاتی از متن کتاب رگتایم

در بعضی قلب‌ها عشق نوعی زخم می باشد، نوعی ضعف جسمانی می باشد، مثل نرمی استخوان، مثل ریه‌های مئوف.

افرادی که با خون و همچنین اشک بهای زندگی معنوی خود را پرداخته‌اند، ازدواج را به عنوان یک امر تحمیلی، به عنوان، یک مسخره‌ی سطحی و همچنین تو خالی نفی می‌کنند.

تنها و فقط شعله ی آزادی می باشد که تلاش می کند تا فضای تاریک و همچنین کریه زندگی روی آن زمین را روشن کند.

واقعیت و حقیقت آن می باشد که زنان حق ندارند رای بدهند، حق ندارند آن هم کسی را که دل‌شان می‌خواهد دوست بدارند، حق ندارند ذهن و همچنین روح خودشان را پرورش بدهند، حق ندارند زندگی خود را صرف مسائل معنوی کنند: رفقا، حق ندارند! چرا؟ آیا نبوغ ما تنها و فقط در زهدان ماست؟ آیا ما نمی‌توانیم کتاب بنویسیم؟ نمی‌توانیم علم و همچنین دانش بیافرینیم؟ نمی‌توانیم موسیقی بنوازیم؟ نمی‌توانیم دستگاه‌های فلسفی بسازیم؟ نمی‌توانیم در بهبود بشریت دخالت داشته باشیم؟ آیا سرنوشت ما دائما بایستی و حتما به مسائل جسمانی ختم بشود؟

بعد شروع کرد به بررسی کردن کردن خودش در آیینه، انگار منتظر بود که جلو چشم خودش دگرگونی و تغییری در او روی دهد. نمی‌توانسته بود ببیند که قدش حتی از چند ماه پیش‌اش بلندتر شده می باشد، یا رنگ مویش دارد تیره می‌می شود. مادر دریافته بود که پسرک می‌دانست که دارد مرد می‌می شود.

پیر مرد خیلی لاغر بود و همچنین قوزش درآمده بود و همچنین بوی کپک می‌داد. شاید به آن علت که لباس کم داشت و همچنین نه لباس می‌خرید و همچنین نه چیز جدید و تو و تازه‌ای قبول می‌کرد. همچنین، از چشم‌هایش مدام آب می‌چکید. ولی باید توجه داشت توی اتاق پذیرایی می‌نشست و همچنین جهت پسرک داستان‌های اووید را نقل می‌کرد. آن داستان‌های آدم‌هایی بودند که مبدل به جانور یا درخت یا مجسمه می‌شدند. داستان‌های تغییر شکل دادن بودند. زن‌ها به گل آفتاب‌گردان، عنکبوت، شب‌پره، پرنده مبدل می‌شدند، مردها به مار، خوک، سنگ، یا تنها و فقط باد هوا. پسرک نمی‌دانست که دارد به آثار اووید گوش می‌دهد، و همچنین در صورتی که هم می‌دانست اهمیتی نداشت. داستان‌های پدر به او می‌گفت که اشکال زندگی تغییرپذیر می باشد و همچنین هر چیزی در آن دنیا به راحتی می‌تواند چیز غیره ای بشود. پدربزرگ همین‌جور که حرف می‌زد بدون آن که خودش بداند زبان‌اش مبدل به زبان لاتینی می‌شد، انگار حالا چهل سال شمسی پیش می باشد و همچنین او دارد سر یکی از کلاس‌هایش کتاب می‌خواند. معلوم می‌شد هیچ چیزی از قاعده تغییرپذیری مصون نیست، حتی زبان آمیزاد.

مشخصات کتاب

  • عنوان: رگتایم
  • نویسنده: ای. ال. دکتروف
  • ترجمه: نجف دریابندری
  • انتشارات: خوارزمی
  • تعداد صفحات: ۲۸۰
  • نرخ: ۱۹۰۰۰ تومان

👤 نویسنده مطلب: آرش شفیعی

نظر تو در مورد رمان رگتایم چیست؟ لطفا در صورتی که آن کتاب را خوانده‌اید، حتما نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.


» معرفی چند کتاب دیگر از نشر خوارزمی:

  1. رمان زوربای یونانی
  2. رمان پیرمرد و همچنین دریا
  3. رمان ضد خاطرات

رگتایم در تاریخ ۲۵ September 2018 | 9:56 am منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *