یکشنبه , خرداد ۲۳ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / کتاب آدلف – معرفی کتاب

کتاب آدلف – معرفی کتاب

کتاب آدلف

|کتاب آدلف از قطره|

[ مطلب مرتبط: رمان آخرین انار دنیا – نشر ثالث ]

خلاصه کتاب آدلف

آدلف مردی جوون و همچنین ۲۲ ساله جهت کسب تجربه در حال سفر کردن می باشد و همچنین قرار می باشد بعد از به دست آوردن تجربه‌های متنوع و گوناگون و مختلف و همچنین به اصطلاح پخته شدن، نزد پدر بازگردد و همچنین در کنار او مشغول به کار می شود تا درنهایت جایگزین او باشد.

در یکی از آن سفرها آدلف به شهری که مقر حکومت شاهزاده‌ای جوون می باشد وارد می‌می شود و همچنین به واسطه مهمانی‌ که در آن هم شرکت می‌کند با زنی به نام النور، بانویی به ظاهر متاهل و همچنین ده سال شمسی پهناور و بزرگ‌تر از خودش آشنا می‌می شود. در ادامه آدلف دلباخته آن زن می‌می شود و همچنین رفته رفته تب عشق سرکش و همچنین آتشینش را به النور منتقل می‌کند. ولی باید توجه داشت بعد از کامروایی، احساساتش به النور رنگ می‌بازد. ولی از آن هم جایی که آدلف فردی از دید شخصیتی ضعیف و همچنین در عین حال پهناور و بزرگ‌منش می باشد توانایی تمام کردن آن ارتباط و رابطه را ندارد و همچنین… .

آن هم‌روش که اشاره شد، آدلف را یکی از شاهکارهای رومانتیک قرن هجدهم می‌دانند. هر چند باور کردن آن موضوع کمی سخت می باشد، داستانی که آن چنین زیبا به روابط انسان‌ها و همچنین پیچیدگی روان آدمی پرداخته در قرن هجده نوشته شده باشد.

آدلف قهرمان یا ضدقهرمان داستان فردی می باشد درون‌گرا و همچنین کمی خودخواه – ضعیف‌النفس و همچنین مردد و همچنین افسرده و همچنین البته فردی رومانتیک که عاشق زنی می‌می شود که ده سال شمسی از او بزرگتر می باشد. داستان کتاب آدلف من را به یاد «آناکارنینا»ی تولستوی انداخت… البته نمی‌دانم تولستوی آناکارنینا را تحت تاثیر آن کتاب نوشته یا نه، ولی آناکارنینا و همچنین «النور» هر دو زن‌هایی طرد شده از جامعه‌اند. هر دو آن هم‌ها عشقی را خواهانند که تجربه نکرده‌اند و همچنین با وجود آن قلبشان سرشار از عشق می باشد و همچنین تا آن حس در قلبشان جوانه می‌زند در راه آن هم حاضر به هر گونه فداکاری‌اند. آزار دهنده‌ترین قسمت و بخش داستان از نظر من حس ترحمی‌ست که آدلف نسبت به النور دارد، زمانی که متوجه می‌می شود زیرا و به درستی که قبل دیگر دوستش ندارد و همچنین چه دوست داشتنی بدتر از دوست داشتن یک طرفه.

همچنین کنستان در آن اثر ضمن پرداختن به روابط عاطفی انسان‌ها، اخلاقیات و همچنین عرف‌های اشتباه جامعه را نیز نقد می‌کند. اخلاقیاتی که انسان‌ها را محصور خود نموده اند. او عمیق‌ترین و همچنین شورانگیزترین وابستگی‌های عاطفی را تجزیه و همچنین تحلیل می‌کند تا نشان دهد چرا و همچنین چگونه با گذر زمان آن احساسات و همچنین وابستگی به تدریج رنگ می‌بازند.

[ مطلب مرتبط: رمان کیمیاگر – نشر ثالث ]

کتاب آدلف

قسمت‌هایی از متن کتاب آدلف

رفتار ناپسند ویژه ای در موردم ذکر نمی‌کردند، حتی نمی‌توانستند کتمان کنند که بعضی از اعمالم موید جوانمردی و همچنین سخاوتم خواهند بود؛ ولی باید توجه داشت می‌گفتند مردی ضداخلاقم و همچنین قابل اطمینان نیستم: دو صفتی که خوشبختانه اختراع شده‌اند تا اعمالی را که درک نمی‌کنند، تداعی کنند و همچنین حدسیاتی را بزنند که در مورد‌شان اطلاعی ندارند.

چه کسی می‌تواند جذبه‌ی عشق را توصیف کند؟ آن احساس یقین را که موجودی پیدا کرده‌ایم که طبیعت برایمان مشخص کردن کرده، آن روزی را که ناگاه زندگیمان را فروزان ساخته و همچنین رمز و همچنین رازش را عیان نموده؛ آن بهایی را که به کوچک‌ترین رویدادها می‌دهیم، آن ساعات زودگذر را که جزئیاتش به سبب شیرینی در یاد باقی می‌ماند و همچنین طولانی مدت بر روحمان اثر می‌گذارد، همانا خوشبختی می باشد؛ آن سرخوشی دیوانه‌وار را که گاه بدون دلیل با تاثر آمیخته می‌می شود، آن همه لذت را که از حضور یار می‌بریم و همچنین آن همه امید را که در دوری‌اش در دل می‌پروریم؛ آن رهایی از کارهای عامیانه را؛ آن احساس بزرگی را در میان آنچه پیرامون ماست؛ آن اطمینان را که روزگار دیگر نمی‌تواند در جایی که زندگی می‌کنیم لطمه‌ای به ما وارد آورد؛ آن نزدیکی را که قادر می باشد فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن غیره ای را بخواند و همچنین به هر احساسش پاسخ دهد. ای افسون عشق! حتی کسی که تجربه‌ات کرده نمی‌تواند توصیفت کند.

به محض آن‌که رازی میان دو عاشق به وجود آید، به محض آن‌که یکی فکرش را از غیره ای پنهان کند، جذابیت عشق از میان می‌رود و همچنین سعادت ویران می‌می شود. خشم، بی‌انصافی، حتی شیطنت، قابل گذشتند؛ ولی باید توجه داشت پنهان‌کاری عنصری بیگانه وارد عشق می‌کند که ماهیت آن هم را تغییر می‌دهد و همچنین پلاسیده‌اش می‌کند.

تمام شب به همین منوال گذشت. بی‌هدف راه می‌رفتم؛ دشت و همچنین صحرا و همچنین جنگل و همچنین آبادی‌های کوچکی را که همه‌چیز در آن هم‌ها ساکت و همچنین ساکن بود زیر پا گذاشتم. گاه نور پریده‌رنگ منزل و خانه‌ای را در دوردست می‌دیدم که در تاریکی شب رخنه می‌کرد. به خود می‌گفتم: شاید در آن هم‌جا بخت‌برگشته‌ای دارد از درد به خود می‌پیچد یا با مردن و مرگ می‌ستیزد؛ آن معمای غیرقابل درکِ مردن و مرگ که به‌نظر نمی‌رسد تجربه هر روزه آن هم هنوز انسان را متقاعد کرده باشد، آن پایان اجتناب‌ناپذیر، که نه ما را تسلی می‌دهد و همچنین نه آرام می‌کند، موضوعی می باشد که با بی‌قیدی معمول و همچنین ترسی گذرا با آن هم مواجه می‌شویم! من نیز خود را تسلیم همین تناقض غیر معقول می‌کنم! علیه زندگی طوری سر به شورش برمی‌دارم که انگار آن زندگی پایانی ندارد! و همچنین به خاطر به دست آوردنِ مجدد چند سال شمسیِ فلاکت‌بار که زمان به زودی زود و همچنین به زور از مشتم بیرون می‌کشد، اشخاص دوروبرم را بدبخت کنم! ای کاش دست از آن تلاش‌های بی‌ثمر برداریم؛ از گذر زمان لذت ببریم. از روزهایی که به سرعت روی هم انباشته می‌شوند.

مشخصات کتاب

  • کتاب آدلف
  • نویسنده: بنژامن کنستان
  • ترجمه: مینو مشیری
  • انتشارات: ثالث
  • تعداد صفحات: ۱۳۶
  • نرخ: ۱۵۰۰۰ تومان

👤 آن مطلب با همکاری سحر محبتیان نوشته شده می باشد.

نظر تو در مورد کتاب آدلف چیست؟ لطفا در صورتی که آن کتاب را خوانده‌اید، حتما نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.


» معرفی چند کتاب دیگر از نشر ثالث:

  1. کتاب دختر استالین
  2. کتاب دن کیشوت
  3. کتاب حرمسرای قذافی

کتاب آدلف در تاریخ ۲۱ October 2018 | 9:22 am منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *