پنج شنبه , خرداد ۲۷ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / اسطوره سیزیف – معرفی کتاب

اسطوره سیزیف – معرفی کتاب

اسطوره سیزیف

|اسطوره سیزیف از قطره|

بعد از پوچی می‌تواند خوشبختی متولد می شود و همچنین هر دوی آن هم‌ها با هم در ارتباطند. کدام یک از ما سیزیفی نیستیم با بر دوش کشیدنِ بار یک سنگ و همچنین گرفتار و همچنین محکوم به یک دور باطل؟ راه درست پیش رویمان عصیانیست که ستیز با آن پوچی و همچنین ادامه را موجب می‌می شود. در صورتی که سنگ را رها کنیم تا روی ما بغلتد، زیر بارش خرد شده‌ایم، در صورتی که سنگ را زمین بگذاریم، باخته‌ایم. نباید از آن دورِ هرچند باطل بیرون زد.

حال که محکومیم، بایستی و حتما تا سر حر مردن و مرگ زیست. زیستنی نشات گرفته از آگاهی. چرا که زندگی کردن، پهناور و بزرگ‌ترین عصیان در مقابل زندگیست.

[ مطلب مرتبط: سوءتفاهم اثر آلبر کامو ]

اسطوره سیزیف اثر آلبر کامو

جملاتی از متن کتاب اسطوره سیزیف

آنچه انگیزه‌ی زندگی نامیده می‌می شود در عین حال می‌تواند انگیزه‌ای عالی جهت مردن باشد. (اسطوره سیزیف – صفحه ۱۶)

آغاز اندیشیدن یعنی آغاز تحلیل رفتن. (اسطوره سیزیف – صفحه ۱۷)

از خواب برخواستن، تراموای، چهار ساعت کار در اداره یا کارخانه، ناهار، تراموای، چهار ساعت کار، شام، خواب و همچنین دوشنبه سه شنبه چهارشنبه پنجشنبه جمعه و همچنین شنبه، با همین روند ادامه دارد. آن راه در اکثرا و بیشتر مواقع به آسانی دنبال می‌می شود. تا آنکه روزی «چرا» سر برمی‌دارد و همچنین ماجرا در خستگی‌ای که نشان از شگفتی دارد آغاز می‌می شود. «آغاز می‌می شود»، آن مهم می باشد. (اسطوره سیزیف – صفحه ۲۶)

فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن کردن، دیگر یکسان کردن کردن ظاهر مور و همچنین در پس چهره‌ی یک اصل پهناور و بزرگ، بدان جلوه‌ای آشنا بخشیدن نیست. فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن کردن یعنی دیدن را از نو آموختن، هوشیار بودن، شعور خود را هدایت کردن، از هر تصور و همچنین عکسی مانند پروست، جایگاهی ممتاز ساختن. (اسطوره سیزیف – صفحه ۴۰)

عامل تضاد و همچنین شکاف موجود میان جهان و همچنین ذهن من، چه چیزی به جز آگاهی من از آن هم می‌تواند باشد؟ (اسطوره سیزیف – صفحه ۶۸)

از انسان پوچ‌گرا توقع جهش دارند، ولی باید توجه داشت تنها پاسخی که می‌تواند بدهد آن می باشد که او مطلب را به درستی درک نمی‌کند و همچنین آن امر در نظرش وضوحی ندارد. تنها می‌خواهد دست به کاری بزند که آن هم را می‌فهمد. به او می‌گویند که آن گناهِ ناشی از غرور می باشد، ولی باید توجه داشت او درکی از مفهوم گناه ندارد. می‌گویند که شاید دوزخ در پایان راه باشد، ولی باید توجه داشت او از چنان تخیل نیرومندی برخوردار نیست که بتواند چنین بعدی‌ی شگفت‌انگیزی را پیش خود مجسم کند. می‌گویند که زندگی جاویدان را از دست می‌دهد، ولی باید توجه داشت آن هم در نظرش بی‌معنی می باشد. می‌خواهند که او را وادارند تا به تقصیر خود اعتراف کند. ولی باید توجه داشت او احساس بی‌گناهی می‌کند. در واقع آن تنها احساسی می باشد که دارد. احساس بی‌گناهی‌ای که هیچ‌چیز نمی‌تواند جای آن هم را بگیرد. همین بی‌گناهی می باشد که اجازه‌ی هر کاری را به او می‌دهد، بنابراین، انتظاری که از خود دارد آن می باشد که «تنها» با آنچه می‌داند زندگی کند، با آنچه هست سر کند. و همچنین به آنچه قطعی نیست مجال دخالت ندهد. در پاسخ به او می‌گویند که هیچ چیز قطعی نیست. ولی باید توجه داشت آن خود دسته کم، نوعی قطعیت بشمار می‌رود. سر و همچنین کار او با همین می باشد: می‌خواهد بداند آیا امکان زیستن قطعی وجود دارد یا نه. (اسطوره سیزیف – صفحه ۷۰)

پوچی، آن نقطه را برایم روشن می‌سازد: فردایی وجود ندارد. از آن پس آن را دلیل آزادیِ کامل خود می‌دانم. (اسطوره سیزیف – صفحه ۷۵)

زندگی، عصیان و همچنین آزادی خویش را در بیشترین حد ممکن احساس کردن، به معنی زیستن در بیشترین حد ممکن می باشد. (اسطوره سیزیف – صفحه ۸۰)

اشخاص غمگین به دو دلیل غمگینند: یا آگاه نیستند یا امیدوارند. (اسطوره سیزیف – صفحه ۹۲)

انسانیت انسان اکثرا و بیشتر به لحاظ چیزهایی می باشد که مسکوت می‌گذارد و همچنین نه چیزهایی که می‌گوید. (اسطوره سیزیف – صفحه ۱۰۸)

دائما زمانی فرا می‌رسد که بایستی و حتما میان فکر کردن و اندیشیدن و همچنین عمل یکی را برگزید. چنین کاری را انسان شدن می‌نامند. (اسطوره سیزیف – صفحه ۱۱۰)

هیچ کاری از فرد ساخته نیست و همچنین با وجود آن، هرکاری از او بر میاید. اکنون با آن آمادگی فوق‌العاده، می‌فهمید که جهت چه او را هم بالا می‌برم و همچنین هم خرد می‌کنم. جهان می باشد که او را خرد می‌کند و همچنین منم که آزاد می‌کنم. (اسطوره سیزیف – صفحه ۱۱۰)

در صورتی که جهان در خور فهم بود، هنر وجود نداشت. (اسطوره سیزیف – صفحه ۱۲۵)

مشخصات کتاب

  • عنوان: اسطوره سیزیف
  • نویسنده: آلبر کامو
  • ترجمه: مهستی بحرینی
  • انتشارات: نیلوفر
  • تعداد صفحات: ۱۷۱
  • نرخ: ۱۲۰۰۰ تومان

👤 نویسنده مطلب: نگار نوشادی 

نظر تو در مورد کتاب اسطوره سیزیف چیست؟ لطفا در صورتی که آن کتاب را خوانده‌اید، حتما نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید. از میان کتاب‌های آلبر کامو کدام یک را خوانده‌اید؟


» معرفی چند کتاب دیگر از نشر نیلوفر:

  1. رمان کارو بار یا کسب و کار یا همان شغل پدر
  2. رمان بازار خودفروشی
  3. کتاب در باب حکمت زندگی

اسطوره سیزیف در تاریخ ۲۴ October 2018 | 10:40 am منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *