سه شنبه , تیر ۲۹ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / رنج‌های ورتر جوون – معرفی کتاب

رنج‌های ورتر جوون – معرفی کتاب

رنج‌های ورتر جوون

|رنج‌های ورتر جوون از قطره|

آن رمان جنبه‌های دارد که پرداختن به همه آن هم‌ها در اینجا امکان‌پذیر نیست. ولی باید توجه داشت در پایان رمان مقاله‌ای از توماس مان – نویسنده پهناور و بزرگ و همچنین برنده جایزه نوبل ادبی در سال شمسی ۱۹۲۹ – آمده می باشد که به بررسی کردن رنج‌های ورتر جوون و همچنین قسمت و بخش‌هایی از زندگی گوته که به رمان مرتبط می باشد می‌پردازد. توماس مان آن کتاب را پهناور و بزرگ‌ترین، پردامنه‌ترین و همچنین جنجالی‌ترین موفقیت گوته می‌داند و همچنین در مورد داستان عاشقی گوته می‌نویسد:

سرگذشت پایه‌ی الهام داستان ورتر، قصه‌ی شاعرانه و همچنین با آن حال دردآمیز عشق خود گوته به لوته بوف، دختر دوست‌داشتنیِ فرماندار شاهی شهرستان وتسلار بر ساحل رود لام، شهرتی بسا به مقدار و اندازه‌ی خود رمان دارد، آن هم‌هم به حق. چرا که بخشی پهناور و بزرگ از آن کتاب با واقعیت در انطباقی کامل، و همچنین بازنوشت دقیق و همچنین بی‌کم و همچنین کاست آن هم می باشد.

ورتر یک رمان عاشقانه متغایر و متفاوت می باشد، احتمالا متغایر و متفاوت‌تر از هر رمان عاشقانه‌ای که تا به حال خوانده‌اید. از خوب و همچنین عمیق بودن آن کتاب هرچقدر بنویسیم کم می باشد. بنابراین ما آن رمان را در لیست کتاب‌های پیشنهادی کافه‌بوک جهت مطالعه قرار می‌دهیم و همچنین امیدواریم همه عزیزانی که آن کتاب را می‌خوانند از خواندن آن هم لذت ببرند. با رفت و آمد و مراجعه به لینک زیر می‌توانید لیست کتاب‌های پیشنهادی کافه‌بوک را دیدن کنید:

» کتاب‌های پیشنهادی کافه‌بوک جهت مطالعه

قسمتی از متن رنج‌های ورتر جوون

جملاتی از متن کتاب رنج‌های ورتر جوون

آدم‌ها که خداوند تبارک و تعالی می‌داند چرا چنین خمیره‌ای دارند، خیلی زیاد کمتر رنج می‌بردند در صورتی که که آن‌قدر به خیال تن نمی‌سپردند و همچنین از تلخی‌های قبل یاد نمی‌کردند، یا به‌جای بی‌خیالی و همچنین پرداختن به اکنون، در حال و همچنین هوای خاطرات ناگوار قبل غرق نمی‌شدند. (رمان رنج‌های ورتر جوون – صفحه ۱۴)

صاحبان منصب و همچنین مقام چنان سرد و همچنین بی‌اعتنا با شهروندان و مردم شهر عادی رفتار می‌کنند که انگاری معاشرت با آنها شأنشان را بر باد می‌دهد. وانگهی بعضی مسخره‌پردازان تهی‌مغز هم خواهند بود که صرفاً به‌ظاهر، و همچنین جهت آن هم با شهروندان و مردم شهر همسویی نشان می‌دهند تا در عمل هرچه اکثرا و بیشتر ناز بفروشند و همچنین با نخوتشان کام آن بینوایان را تلخ کنند. (رمان رنج‌های ورتر جوون – صفحه ۱۸)

همهٔ بزرگان و همچنین آموزگاران و همچنین مربیان معتقدند بچه خودش نمی‌داند جهت چه آن یا آن هم چیز را می‌خواهد. ولی آنکه پهناور و بزرگ‌ترها هم مثل بچه در دامان زمین تاتی می‌کنند و همچنین مثل بچه نمی‌دانند از کجا آمده‌اند و همچنین به کجا می‌روند، و همچنین در کار و همچنین کردارشان حتی آن هم هدف راستین و همچنین روشنِ بچه هم نیست و همچنین مثل بچه هم به حکومت با ابزار نان‌قندی و همچنین توسری تن درمی‌دهند، واقعیتی‌ست که بسا بسیاری نپذیرند، حالی که به‌گمان من آن واقعیت روشنی روز را دارد! (رمان رنج‌های ورتر جوون – صفحه ۲۲)

دل من سخت می‌گیرد هنگام و زمانی که می‌بینم آدم‌ها به همدیگر آزار می‌رسانند، و همچنین به‌ویژه جوانان، جایی که می‌توانند در بهار زندگی‌شان در قبال همهٔ شادی‌ها بیشترین گشاده‌رویی را داشته باشند، آن چند روزه‌ی شیرین را با بدخلقی جهت هم خراب می‌کنند و همچنین روزی می‌فهمند چه گوهر جبران‌ناپذیری از دستشان رفته که دیگر دیر شده می باشد. (رمان رنج‌های ورتر جوون – صفحه ۴۷)

امان از دست تو جماعت عاقل. احساس‌زدگی! مستی! جنون! تو آدم‌های منزه و همچنین پاک، خونسردید و همچنین بی‌اعتنا. و همچنین با همین خونسردی و همچنین بی‌اعتنایی مست را سرزنش می‌کنید و همچنین دیوانه را تحقیر. مثل زاهد دامن می‌کشید و همچنین رد می‌شوید و همچنین مثل واعظ شکر می‌کنید که خداوند تو را مثل آنها نیافریده‌می باشد. من اکثرا و بیشتر از یک‌بار مست بوده‌ام و همچنین شوریدگی‌ام با جنون خیلی فاصله نداشته‌می باشد. از هیچ‌کدام آن حالات هم پشیمان نبوده‌ام. با معیارهایی که دارم، عمیقن فهمیده‌ام که شهروندان و مردم شهر هر آدم فوق معمولی را که به کاری پهناور و بزرگ یا در ظاهر ناممکن دست زده، از قدیم و همچنین ندیم با انگ مستی یا دیوانگی بدنام نموده اند. (رمان رنج‌های ورتر جوون – صفحه ۶۷)

اینها چه آدم‌هایی خواهند بود که همهٔ جانشان به تشریفات بند می باشد، و همچنین تمامی فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن و همچنین ذکرشان در طول سال شمسی به آنکه از چه راه می‌توانند شده حتی یک صندلی به شاه نزدیک‌تر بنشینند! تو نه خیال کنی که هیچ کار و همچنین باری ندارند. نه! برعکس، دارند. منتها کارهاشان سر آن خرده بدقلقی‌‌ها ناکرده می‌ماند و همچنین تلنبار می‌می شود. (رمان رنج‌های ورتر جوون – صفحه ۹۳)

آن شهروندان و مردم شهر چیزی نیست که در یکدیگر نبینند و همچنین خرابش نکنند؛ سلامتی، خوش‌نامی، دوستی، آسایش! و همچنین دلیل عمدهٔ آن هم‌هم بلاهت می باشد و همچنین کج‌فهمی و همچنین تنگ‌نظری. زیرا و به درستی که که هنگام و زمانی که پای حرفشان می‌نشینی، به‌راستی هیچ منظور بدی نداشته‌اند. گاهی‌وقت‌ها دلم می‌خواهد به پایشان بیفتم و همچنین تمنا کنم آن‌قدر دیوانه‌وار توی دل و همچنین رودهٔ هم نکاوند. (رمان رنج‌های ورتر جوون – صفحه ۹۶)

سکوت را بر گفتن از آنچه قاطبهٔ شهروندان و مردم شهر در مورد‌اش دید و همچنین دانشی به‌مراتب کمتر از من دارند، ترجیح می‌دهم. (رمان رنج‌های ورتر جوون – صفحه ۱۲۴)

تو خیال می‌کنی در صورتی که که حکومت هلند حقوقت را می‌پرداخت، چه آدمی بودی؟ راستی که رستگار می باشد اویی که می‌تواند نقص و همچنین‌ نبود خوشبختی‌اش را به یک مانع زمینی ربط بدهد! تو نمی‌فهمی، نمی‌فهمی که بیچارگی‌ات از آن هم دل خراب و همچنین آن هم مغز پریشان خودت سرچشمه می‌گیرد و همچنین در چارهٔ کار تو همهٔ پادشاهان زمین هم حیران می‌مانند. (رمان رنج‌های ورتر جوون – صفحه ۱۳۰)

کاش خوشبختی آن هم را داشتم که در راه تو بمیرم! خود را فدای تو کنم! در صورتی که که بتوانم آرامش و همچنین شادی زندگی‌ات را دوباره به تو برگردانم، با شجاعت و همچنین خوشحالی می‌میرم. ولی افسوس که سعادتِ ایثارِ خون در راه خویشان، و همچنین برافروختن زندگی‌ای هزارگانه جهت دوستان در پرتو گذشتن از جان، تنها ارزانی شماری اندک از سعادتمندان می‌می شود. (رمان رنج‌های ورتر جوون – صفحه ۱۷۶)

مشخصات کتاب

  • عنوان: رنج‌های ورتر جوون
  • نویسنده: یوهان ولفگانگ فون گوته
  • ترجمه: محمود حدادی
  • انتشارات: ماهی
  • تعداد صفحات: ۲۲۴
  • نرخ چاپ دوازدهم – بهار ۱۳۹۷: ۱۲۰۰۰ تومان

👤 نویسنده مطلب: آزاده رمضانی – سروش فتحی

نظر تو در مورد کتاب رنج‌های ورتر جوون چیست؟ لطفا در صورتی که آن کتاب را خوانده‌اید حتما نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.


» معرفی چند رمان عاشقانه دیگر:

  1. رمان ملت عشق
  2. رمان آئورا
  3. رمان گتسبی پهناور و بزرگ

رنج‌های ورتر جوون در تاریخ ۱۹ January 2019 | 10:56 am منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *