سه شنبه , تیر ۲۹ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / فلسفه داستایفسکی – معرفی کتاب

فلسفه داستایفسکی – معرفی کتاب

فلسفه داستایفسکی

|فلسفه داستایفسکی از قطره|

بعد از بررسی کردن هر رمان داستایفسکی در آن کتاب خواننده‌ای که آن هم رمان را مطالعه کرده باشد ناخودآگاه به سراغ رمان می‌رود و همچنین قسمت و بخش‌هایی از آن هم را مرور می‌کند و همچنین متوجه می‌می شود که هر بار خواندن آن رمان‌ها باعث آشکار شدن نقطه‌ای جدید می‌می شود. پیشنهاد می‌کنم در صورتی که به داستایفسکی علاقه دارید و همچنین نیت و اراده دارید آثار او را بهتر و همچنین عمیق‌تر درک کنید، آن کتاب را حتما مطالعه کنید.

[ مطلب مرتبط: زندگی و همچنین آثار داستایفسکی ]

جملاتی از متن کتاب فلسفه داستایفسکی

کامو هم می‌گوید، «رمان چیزی نیست مگر فلسفه‌ای در قالب داستان.» (کتاب فلسفه داستایفسکی – صفحه ۱۱)

دوران کودکی و همچنین نوجوانی داستایفسکی در محیطی خفقان‌آور و همچنین ناشاد گذشت که تنها مایه آرامش در آن هم جهت فیودور حضور مادری دوست‌داشتنی و همچنین خلاق، قصه‌های پریانی که دایه‌های روستایی متعدد نقل می‌کردند، دیدار خاله، و همچنین دوستی با برادر پهناور و بزرگ‌ترش، میخاییل، بود که بعدها نزدیک‌ترین دوست و همچنین همکار داستایفسکی شد. (کتاب فلسفه داستایفسکی – صفحه ۲۰)

داستایفسکی هرگز نظر نداشت که بـرای رسیدن به جامعه‌ای بهتر می‌قدرت و همچنین بـایـد دست به ‌انقلاب خشونت‌بار زد. (کتاب فلسفه داستایفسکی – صفحه ۳۲)

داستایفسکی، سال شمسی‌ها بعد از نوشتن همزاد، در نوامبر ۱۸۷۷ نوشت، اگرچه آن رمان ابتدایی و اولیه مشکلاتی از نظر «فرم» دارد، ولی باید توجه داشت «اندیشه گفتن‌شده در آن هم روشن می باشد و همچنین هرگز در هیچ‌یک از نوشته‌هایم اندیشه‌ای جدی‌تر از آن مطرح نکرده‌ام.» (کتاب فلسفه داستایفسکی – صفحه ۵۰)

داستایفسکی در همزاد به‌ما می‌گوید ما نباید بخواهیم بخشی از خومان، خودی را که بوده‌ایم، نفی کنیم؛ ما نباید آزادی‌مان را نفی کنیم. (کتاب فلسفه داستایفسکی – صفحه ۶۰)

آن هم نظریه‌ای که انگیزه جنایت راسکولنیکوف شده می باشد شاید به‌نظر خیلی زیاد شبیه آن نظریه نیچه بیاید که آدم‌ها را می‌قدرت به دو دسته «سرور» و همچنین «بنده» تقسیم کرد، که تیم نخست آدم‌های واقعا خلاقی خواهند بود که توانایی و همچنین حق انتخاب ارزش‌های خاص خودشان را دارند. ولی باید توجه داشت تفاوت مهمی میان آن دو دیدگاه می باشد که نباید از نظر دور داشت. «سرور» نیچه، یک «فوق‌انسان» بالقوه، خواستار اقتدار و قدرت تنها و فقط بر خویشتن می باشد، خواستار انتخاب و همچنین عمل بر وفق ارزش‌های خویش می باشد تا بتواند توانایی‌هایش را به‌نهایت درجه بپروراند. ولی باید توجه داشت آدم «فوق‌عادی» راسکولنیکوف خواستار اعمال اقتدار و قدرت بر دیگران می باشد. «فوق‌انسان» نیچه یک هنرمند می باشد، در وسیع‌ترین معنای کلمه؛ الگوی آدم «فوق‌عادی» راسکولنیکوف ناپلئون می باشد. (کتاب فلسفه داستایفسکی – صفحه ۸۲)

داستایفسکی در اهریمنان بر ما فاش می‌کند از چه چیزی بیش‌ازهمه می‌ترسد: بدترین راه‌های ممکنی که در تصور او آدم‌ها می‌توانند از آزادی‌شان بهره بری و استفاده کنند. (کتاب فلسفه داستایفسکی – صفحه ۱۱۱)

داستایفسکی در رمان بعدی‌اش، که شاهکار اوست، یعنی برادران کارامازوف به آن بحث می‌پردازد که ما چگونه بایستی و حتما از آزادی‌مان بهره بری و استفاده کنیم تا به‌خداوند تبارک و تعالی ایمان بیاوریم تا نیهیلیست نشویم و همچنین از عواقب ویرانگر آن هم – جنون، خودکشی، و همچنین روا دانستن تباه کردن دیگران – در امان بمانیم. (کتاب فلسفه داستایفسکی – صفحه ۱۱۲)

از نظر داستایفسکی خیلی زیاد مهم می باشد که ما آزادانه خداوند تبارک و تعالی را بپذریم. بنابراین، به نظر او معجزات نباید نقشی در ایمان آوردن یا بر سر ایمان ماندن داشته باشند. معجزات تردیدی در وجود خداوند تبارک و تعالی بر جای نمی‌گذارند. هنگام و زمانی که معجزه رخ می‌دهد ما مجبور می‌شویم به خداوند تبارک و تعالی ایمان بیاوریم، و همچنین دیگر ایمان آوردن به خداوند تبارک و تعالی موکول به اراده آزاد آدمی نمی‌می شود که بخواهد ایمان بیاورد یا نیاورد. (کتاب فلسفه داستایفسکی – صفحه ۱۲۵)

کل فلسفه داستایفسکی به‌آن عقیده بند می باشد که ما در معنای اختیارگرایانه‌اش آزاد و همچنین مختار هستیم. (کتاب فلسفه داستایفسکی – صفحه ۱۳۴)

ما چه با داستایفسکی موافق باشیم که «اخلاق» بایستی و حتما مبتنی بر «دین» باشد، چه با او موافق نباشیم، بی‌تردید ارزش‌های اخلاقی او ستودنی می باشد. داستایفسکی تصویر خیالی خود را از جهان آرمانی‌اش به‌دست می‌دهد و همچنین بعید می باشد کسی آن هم تصویر را ازنظر اخلاقی برتر از جهان پر از حرص و همچنین آز، نابرابری، حسد، و همچنین خونریزی کنونی نداند. او در مورد جهان آرمانی‌اش می‌گوید: «در آن هم جهان انسان‌ها همه با هم همدل خواهند بود… و همچنین آزادی کامل انسان‌ها برقرار خواهد بود، با آن تعریف از آزادی که آزادی همدلی مشفقانه‌ای می باشد که ضامنش اعمال ماست، نمونه‌وار زیستن ماست، مستلزم و نیاز واقعی ما به برادری می باشد، و همچنین نه تهدید گیوتین، و همچنین نه تهدید گردن زدن میلیون‌ها آدم…» (کتاب فلسفه داستایفسکی – صفحه ۱۳۸)

کتاب فلسفه داستایفسکی

مشخصات کتاب

  • عنوان اصلی: فلسفه داستایفسکی
  • نویسنده: سوزان لی‌ اندرسن
  • ترجمه: خشایار دیهیمی
  • انتشارات: نو
  • تعداد صفحات: ۱۴۳
  • نرخ چاپ اول – ۱۳۹۷: ۱۸۰۰۰ تومان

👤 نویسنده مطلب: سروش فتحی

نظر تو در مورد کتاب فلسفه داستایفسکی و همچنین رمان‌های داستایفسکی چیست؟ لطفا در صورتی که آن کتاب را خوانده‌اید، حتما نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.


» معرفی چند کتاب دیگر از نشر نو:

  1. کتاب انسان خردمند
  2. کتاب انسان خداگونه
  3. رمان همه می‌میرند

فلسفه داستایفسکی در تاریخ ۱ January 2019 | 11:15 am منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *