شنبه , مرداد ۲ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / کتاب از خوب به عالی – معرفی کتاب

کتاب از خوب به عالی – معرفی کتاب

کتاب از خوب به عالی

|کتاب از خوب به عالی از قطره|

کتاب از خوب به عالی

با مطالعه کتاب بارها و همچنین بارها سوالات مختلفی در ذهن مخاطب به وجود می‌آید که در واقع هدف کتاب نیز همین می باشد. که تو را به فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن فرو ببرد که چرا عالی نیستید. در ابتدای کتاب نیز جیم کالینز اشاره می‌کند که آن کتاب جهت آن هم می باشد که به فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن کنید، نه آنکه مباحث و مطالب را کورکورانه قبول کنید.

قطعا هر خواننده‌ای می‌توانند از آن کتاب بهره بری و استفاده خوبی ببرد ولی باید توجه داشت در آن میان یک سری اشخاص می‌توانند بهره بری و استفاده بیشتری از آن کتاب بکنند. مثل مدیران، صاحبان کسب و همچنین کارها، کارآفرینان و همچنین هر فرد غیره ای که در نظر دارد از خوب به عالی برسد.

[ معرفی کتاب مرتبط: کتاب چرا ثروتمندان ثروتمندتر می‌شوند اثر رابرت کیوساکی ]

جملاتی از متن کتاب از خوب به عالی

در واقعیت و حقیقت، مدیران نامداری که از بیرون نهاد آمده، و همچنین به اداره مسائل می‌پردازند، نقشی در رساندن یک شرکت، از مرحله‌ی خوب به عالی ندارند. در میان مدیران شرکت‌های رهسپار تعالی، ده فرد یا شخص از هر یازده فرد یا شخص از درون خود نهاد به منصب مدیریت رسیده‌اند، حال آن که شرکت‌های هم‌تراز شش برابر بیش از دیگرانف سعی داشته‌اند مدیران خود را از میان اشخاص بیرون نهاد انتخاب کنند. (کتاب از خوب به عالی – صفحه ۲۲)

بزرگان و رهبران سطح پنجم نیازهای مبتنی بر خودخواهی و همچنین غرور را از خود دور کرده و همچنین به هدفی پهناور و بزرگ‌تر یعنی ساختن یک شرکت عالی می‌اندیشند. آن بدان معنا نیست که آن بزرگان و رهبران هیچ گونه غرور یا عزت نفسی ندارند. در واقع آنها به طرز باور نکردنی جاه‌طلب‌اند، ولی باید توجه داشت جاه‌طلبی آنها در وهله اول و همچنین قبل از هر چیز جهت نهاد می باشد نه جهت خودشان. (کتاب از خوب به عالی – صفحه ۳۵)

مدیرانی که تحولات خوب به عالی را پدید می‌آورند، آن روش نبود که نخست، مبدا حرکت را انتخاب کنند و همچنین بعد اشخاص مناسب را بیابند. آنها ابتدا اشخاص مناسب را انتخاب می‌کردند (و همچنین اشخاص نامناسب را حذف می‌کردند) و همچنین بعد هدف خود را مشخص کردن می‌کردند. آنها در واقع می‌گفتند: «ببینید، من واقعا نمی‌دانم چه هدفی دارم. ولی باید توجه داشت تا آن حد می‌دانم: در صورتی که اشخاص مناسب را انتخاب کنیم، آنها را در جایگاه‌های مناسب قرار دهیم و همچنین اشخاص نامناسب را حذف کنیم، آن هم گاه می‌توانیم هدفی عظیم و همچنین ارزشمند جهت خود مشخص کردن کنیم.» (کتاب از خوب به عالی – صفحه ۶۴)

اشخاص شایسته مهم‌ترین سرمایه به شمار می‌روند. (کتاب از خوب به عالی – صفحه ۹۳)

آیزایا برلین در رساله معروف خود به نام «خارپشت و همچنین روباه» شهروندان و مردم شهر جهان را به دو تیم: خارپشت‌ها و همچنین روباه‌ها تقسیم می‌کند، که برگرفته از آن گفته یونانی قدیمی می باشد: «روباه خیلی چیزها می‌داند، ولی باید توجه داشت خارپشت تنها و فقط یک چیز خیلی مهم را می‌داند.» (کتاب از خوب به عالی – صفحه ۱۳۰)

شرکت‌های رهسپار تعالی نمی‌گفتند: «خوب، شهروندان و مردم شهر، بیایید نسبت به کاری که انجام می‌دهیم، شور و همچنین علاقه داشته باشیم.» آنها به گونه‌ای معقول روشی کاملا متغایر و متفاوت را در پیش می‌گرفتند و همچنین می‌گفتند: ما تنها و فقط بایستی و حتما کاری را انجام دهیم که می‌توانیم نسبت به آن هم شور و همچنین اشتیاق داشته باشیم. (کتاب از خوب به عالی – صفحه ۱۵۴)

شرکت‌های رهسپار تعالی رهبرانی سطح پنجم داشتند که فرهنگی ماندگار و همچنین مبتنی بر نظم را بنا می‌نهادند، حال آن هم که شرکت‌های هم‌تراز و همچنین ناپایدار با مدیران سطح چهارمی اداره می‌شدند که شخصا و همچنین با اتکا به اهرم زور خواستار برقراری نظم بودند. (کتاب از خوب به عالی – صفحه ۱۸۲)

فن‌آوری بدون یک مفهوم خارپشتی روشن و همچنین بدون قانونمندی کافی جهت ماندن در محورهای فکری نمی‌تواند شرکت را به سطح عالی برساند. (کتاب از خوب به عالی – صفحه ۲۱۶)

لحظه‌ای تامل کنید و همچنین به آن موضوع بیندیشید. اشخاص شایسته بیش از هر چیز خواهان چه خواهند بود؟ آنها می‌خواهند بخشی از تیم برنده باشند. آنها می‌خواهند در حصول دستاوردهای قابل رویت و همچنین ملموس نقش داشته باشند. آنها می‌خواهند هیجان موثر بودن را در چرخه‌ای که با سرعت تمام حرکت می‌کند احساس کنند. (کتاب از خوب به عالی – صفحه ۲۴۸)

عالی شدن به مراتب آسان‌تر از عالی ماندن می باشد. (کتاب از خوب به عالی – صفحه ۲۸۲)

داشتن یک زندگی پرمعنا بدون یک کار پرمعنا، خیلی زیاد دشوار می باشد. (کتاب از خوب به عالی – صفحه ۲۹۰)

مشخصات کتاب

 • عنوان اصلی: از خوب به عالی
 • عنوان فرعی: چرا بعضی از شرکت‌ها جهش می‌کنند و همچنین بعضی دیگر خیر
 • نویسنده: جیم کالینز
 • ترجمه: ناهید سپهرپور
 • ویراستار: دکتر نصرت‌الله حلمی
 • انتشارات: آورین
 • تعداد صفحات: ۳۰۱
 • نرخ چاپ بیست و همچنین یکم – سال شمسی ۱۳۹۳: ۲۴۰۰۰ تومان

👤 نویسنده مطلب: سروش فتحی

نظر تو در مورد کتاب از خوب به عالی چیست؟ لطفا در صورتی که آن کتاب را خوانده‌اید حتما نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.


» معرفی چند کتاب‌ دیگر:

 1. سنگفرش هر خیابان از طلاست
 2. تست مامان
 3. رهبری

کتاب از خوب به عالی در تاریخ ۹ January 2019 | 8:15 am منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *