چهارشنبه , اردیبهشت ۱ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / کمونیسم رفت ما ماندیم و همچنین حتی خندیدیم – معرفی کتاب

کمونیسم رفت ما ماندیم و همچنین حتی خندیدیم – معرفی کتاب

کمونیسم رفت ما ماندیم و همچنین حتی خندیدیم

|کمونیسم رفت ما ماندیم و همچنین حتی خندیدیم از قطره|

[ معرفی کتاب: کتاب شهرستان فرنگ اروپا ]

کتاب کمونیسم رفت ما ماندیم و همچنین حتی خندیدیم

در مورد کتاب کمونیسم رفت ما ماندیم و همچنین حتی خندیدیم

عنوان کتاب را که می‌خوانید با خود فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می‌کنید که حتما کتاب در مورد روزهای خوب بعد از کمونیسم می باشد. در مورد اتفاقات خوب، خوشحالی شهروندان و مردم شهر، جذاب و جالب و خنده‌های از ته دل و همچنین امید به زندگی. ولی باید توجه داشت از آن موارد خبری نیست و همچنین یک تلخی عجیب سراسر کتاب را گرفته می باشد. البته کتاب در زمانی نوشته شده می باشد که کمونیسم در ظاهر پایان یافته می باشد ولی باید توجه داشت واقعیت چیز غیره ای می باشد:

واقعیت آن می باشد که کمونیسم هنوز به جای خود باقی می باشد؛ کمونیسم هنوز در رفتار شهروندان و مردم شهر، حالت چهره‌شان، و همچنین طرز فکرشان تداوم دارد. (کتاب کمونیسم رفت ما ماندیم و همچنین حتی خندیدیم – صفحه ۲۶)

اسلاونکا دراکولیچ نیز می‌گوید: «ما شاید در برابر کمونیسم دوام آورده باشیم ولی هنوز آن هم را از سر نگذرانده‌ایم. کمونیسم هنوز نرفته می باشد.» پس چرا عنوان کتاب چنین انتخاب شده می باشد؟ جهت پی بردن به دلیل آن کار بایستی و حتما حتما کتاب را بخوانید. کتابی که به ما می‌گوید کمونیسم تنها و فقط در صورتی از بین خواهد رفت که در ذهن شهروندان و مردم شهر هم از بین رفته باشد. کتابی که با وجود جدی بودن آن هم، رگه‌هایی از طنز در آن هم دیده می‌می شود. طنزی که تنها و فقط باعث جذاب و جالب و خنده‌های تلخ می‌می شود.

فصل اول کتاب – قهوه را که نمی‌می شود تنهایی خورد – به نظر من وحشتناک‌ترین فصل کتاب می باشد. در آن هم ابتدای کار خواننده با یک اتفاق تکان‌دهنده روبه‌رو می‌می شود: تانیا، زنی ۳۶ ساله که با گاز در آپارتمان جدیدش در اوت ۱۹۸۵ خودکشی می‌کند. به‌نظر می‌آید نویسنده نیت و اراده دارد در همین ابتدای کار خواننده را متوجه سختی‌های زندگی زیر نظر یک حکومت کمونیستی بکند.

در ادامه ولی باید توجه داشت اتفاقات کتاب به‌گونه‌ای می باشد که طنز ماجرا اکثرا و بیشتر می‌می شود. نویسنده به موضوعاتی در زندگی روزمره می‌پردازد که به ظاهر جزئی و همچنین پیش‌پاافتاده خواهند بود و همچنین آن هم‌ها را به کمونیسم ربط می‌دهد. در مورد عروسک، پودر رختشویی، لوازم آرایشی و همچنین بهداشتی و همچنین… صحبت می‌کند و همچنین در عمق ماجرا اوضاع سخت زندگی زنان را به دیدن کردن و نمایش می‌گذارد.

در کنار آن موضوعات، نویسنده مسائل مهم بسیاری مطرح می‌کند که به خواننده آگاهی می‌بخشد. بنابراین به تو پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که به دنبال کتاب خوب و همچنین تکان‌دهنده‌ای جهت مطالعه هستید و همچنین کمی هم به موضوعات سیاسی و همچنین کمونیسم علاقه دارید حتما آن کتاب را بخوانید. البته بایستی و حتما اشاره کنم که زبان آن کتاب خیلی زیاد ساده می باشد و همچنین هرکسی می‌تواند آن هم را بخواند.

[ معرفی کتاب: کتاب دختر استالین ]

جملاتی از متن کتاب کمونیسم رفت ما ماندیم و همچنین حتی خندیدیم

آنچه کمونیسم به ما القا کرده بود، دقیقا آن هم سکون و همچنین بی‌حرکتی بود، آن بی‌آیندگی، بی‌رویایی، ناتوانی از تصور زندگی به شکلی دیگر. تقریبا امکان نداشت بتوانی به خود دلگرمی بدهی که آن دورانی گذراست، خواهد گذشت، بایستی و حتما بگذرد. برعکس، یاد گرفته بودیم فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن کنیم هر کاری هم که بکنیم، وضع دائما آن هم‌جور می‌ماند. نمی‌توانیم تغییرش بدهیم. به نظر می‌رسید گویی آن هم سیستم قادر مطلق، خودِ زمان را هم اداره می‌کند. به نظر می‌رسید کمونیسم ابدی می باشد، ما به زندگی در آن هم محکوم شده‌ایم، خواهیم مرد و همچنین فروپاشی آن هم را نخواهیم دید. (کتاب کمونیسم رفت ما ماندیم و همچنین حتی خندیدیم – صفحه ۳۶)

هنوز هم از خودم می‌پرسم جهت آنکه آدم به عنوان یک زن احساس تحقیر نکند، بایستی و حتما از کدام حداقل‌ها برخوردار باشد؟ و همچنین آن سوال باعث می‌می شود گلایه‌ای را که بارها و همچنین بارها در بوداپست، پراگ، صوفیه و همچنین برلین شرقی از زن‌ها شنیده‌ام بهتر درک کنم: «نگامون کن، حتی شبیه زن هم نیستیم. نه اسپری ضد عرق گیرمون می‌آد، نه عطر، گاهی حتی از صابون و همچنین خمیر دندون هم خبری نیست. نه لباس زیرِ خوبی پیدا می‌شه، نه جوراب شلواری، نه یه لباس خواب خوشگل. از همه بدتر حتی نوار بهداشتی هم نداریم. در صورتی که آن تحقیر نیست پس چیه؟» (کتاب کمونیسم رفت ما ماندیم و همچنین حتی خندیدیم – صفحه ۶۸)

هر قدر زودتر قبل را فراموش کنیم، اکثرا و بیشتر بایستی و حتما نگرانِ بعدی باشیم. (کتاب کمونیسم رفت ما ماندیم و همچنین حتی خندیدیم – صفحه ۸۱)

در یوگسلاوی، سردبیر هر روزنامه یا نشریه، که بایستی و حتما مورد اثبات و یا تایید مراجع متعددی شامل کمیته مرکزی گروه و حزب کمونیست بایستی و حتما، معمولا مامور سانسور آن هم روزنامه یا نشریه نیز هست. چنین کسی به خاطر حفظ کارو بار یا کسب و کار یا همان شغل خودش هم که شده بایستی و حتما مراقب باشد روزنامه یا نشریه‌اش «گاف»ی ندهد، با آن حال نظارت آن سردبیر کافی محسوب نمی‌می شود. (کتاب کمونیسم رفت ما ماندیم و همچنین حتی خندیدیم – صفحه ۱۲۹)

دائما آن احساس عجیب را داریم که اینجا زندگی آن هم‌جوری که بایستی و حتما باشد، یا می‌توانسته بود باشد نیست. (کتاب کمونیسم رفت ما ماندیم و همچنین حتی خندیدیم – صفحه ۱۷۲)

چه چیزی باعث می‌می شود احساس کنیم اینقدر با شهروندان و مردم شهرِ جهان تفاوت داریم که دائما بایستی و حتما آنها را بالاتر از خود ببینیم و همچنین دائما آن احساس را داشته باشیم که جهان ما را پایین‌تر از خود می‌بیند؟ یا شاید اصلا مرز میان ما و همچنین آنها مرزی قابل روئت و همچنین ملموس می باشد؟ واقعا چند بار افرادی را دیده‌ایم که از مرز اتریش یا ایتالیا وارد شده‌اند و همچنین به وضوح احساس نموده اند که به دنیایی دیگر پرتاب شده‌اند؛ جاده‌های پردست‌انداز و همچنین کم‌نور، توالت‌های کثیفِ رستوران‌ها، بوی چرب و همچنین عجیب اتاق‌های هتل، نمای رو به ویرانی ساختمان‌ها، و همچنین خزه‌ای که رفته‌رفته دیوارِ ورودی ساختمان‌ها، دیوار حیاط‌ها، دیوار آشپزخانه‌ها، و همچنین حتی دیوار حمام‌ها را می‌پوشاند. انگار با آن که ما هنوز اینجا و همچنین در میان اینها زندگی می‌کنیم، به تمامی فراموش شده‌اند و همچنین از یادها رفته‌اند. (کتاب کمونیسم رفت ما ماندیم و همچنین حتی خندیدیم – صفحه ۲۳۸)

جلوی فروشگاه دیدم فعالیت عجیبی در جریان می باشد. شهروندان و مردم شهر همین‌روش می‌آمدند و همچنین اتوموبیل‌هایشان را پر می‌کردند از کارتن‌های آرد، شکر، روغن، برنج و همچنین ماکارونی. در آن مملکت آن تنها و فقط می‌توانسته بود نشانه بالا رفتن ناگهانی و همچنین فاحش نرخ ارزاق عمومی باشد – مثلا ۳۰۰ قسمت و بخش – در صورتی که آن نبود می‌توانسته بود نشانه آن هم باشد که خطر پهناور و بزرگ‌تری در کمین می باشد. (کتاب کمونیسم رفت ما ماندیم و همچنین حتی خندیدیم – صفحه ۲۵۵)

از متن کتاب کمونیسم رفت ما ماندیم و همچنین حتی خندیدیم

مشخصات کتاب

  • عنوان: کمونیسم رفت ما ماندیم و همچنین حتی خندیدیم
  • نویسنده: اسلاونکا دراکولیچ
  • ترجمه: رویا رضوانی
  • انتشارات: گمان
  • مجموعه تجربه و همچنین هنر زندگی
  • تعداد صفحات: ۲۸۸
  • نرخ چاپ هفتم – تابستان ۱۳۹۷: ۳۲۰۰۰ تومان

👤 نویسنده مطلب: سروش فتحی

نظر تو در مورد کتاب کمونیسم رفت ما ماندیم و همچنین حتی خندیدیم چیست؟ لطفا در صورتی که آن کتاب را خوانده‌اید حتما نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.


» معرفی چند کتاب‌ مرتبط دیگر:

  1. رمان ۱۹۸۴
  2. رمان مزرعه حیوانات
  3. کتاب در برابر استبداد

کمونیسم رفت ما ماندیم و همچنین حتی خندیدیم در تاریخ ۱۲ January 2019 | 12:21 pm منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *