دوشنبه , تیر ۲۸ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / گفتار در بندگی خودخواسته – معرفی کتاب

گفتار در بندگی خودخواسته – معرفی کتاب

گفتار در بندگی خودخواسته

|گفتار در بندگی خودخواسته از قطره|

در صورتی که سخن سرپرست مجموعه و همچنین مقدمه مترجم را کنار بگذاریم آن کتاب حدود ۶۵ صفحه می باشد. ولی باید توجه داشت آن هم‌روش که در متن بالا قسمتی از کتاب را خواندید، همه آن ۶۵ صفحه به همین مقدار و اندازه جدی و همچنین بهت‌آور می باشد. بوئسی در کتاب از نمونه‌های تاریخی بسیاری بهره بری و استفاده کرده و همچنین ما نشان می‌دهد که آن نوع حکومت‌ها سابقه طولانی دارند.

ولی باید توجه داشت موضوع اصلی کتاب، در مورد حکومت‌های استبدادی و همچنین یا کارهایی که انجام داده‌اند نیست، بلکه در مورد مردمانی می باشد که به بندگی خودخواسته دچار شده‌اند. در مورد مردمانی می باشد که هر نوع ظلم و همچنین ستم را می‌پذیرند. بویسی می‌گوید حاکم ستمگر هرچه که باشه شاید بتواند دو فرد یا شخص، سه فرد یا شخص، ده فرد یا شخص را بترساند – که در اغلب موارد توانایی آن را هم ندارد – ولی چه اتفاقی می‌افتد که کرور کرور آدم حساب می‌برند و همچنین سر خم می‌کنند؟ به عقیده نویسنده آن دیگر پستی می باشد، دیگر رذیلت هم حدی دارد ولی چرا چاکرمآبی تمامی ندارد؟ آزادی که در درون هر فردی به شکل فطری وجود دارد کجا رفته می باشد؟ کسی که طعم شیرین آزادی را چشیده باشد به راحتی تن به آن خواری نمی‌دهد. آزادی در آن کتاب آنقدر ستایش شده که در قسمتی از کتاب آمده می باشد: «در صورتی که آدمیان خود خود را چنین به کری نمی‌زدند می‌شنیدند که چارپایان هم بر ایشان بانگ برمی‌دارند که: زنده باد آزادی.» ولی باید توجه داشت همچنان مردمی خواهند بود که بندگی را انتخاب می‌کنند.

آزادی در طول تاریخ دائما مورد تجاوز قرار گرفته می باشد و همچنین همواره توهم آزادی به عموم شهروندان و مردم شهر القا شده می باشد. جهت همین می باشد که کتاب اشاره می‌کند که در صورتی که شهروندان و مردم شهر طعم واقعی آزادی را بچشند دیگر تن به خواری نمی‌دهند. ولی باید توجه داشت آن خیلی سخت می باشد، زیرا و به درستی که بندگی دیگر تغییر پیدا کردن به عادت شده می باشد و همچنین در وجود شهروندان و مردم شهر رخنه کرده می باشد.

گفتار در بندگی خودخواسته در قرن شانزدهم نوشته شده می باشد ولی باید توجه داشت هنگام و زمانی که آن هم را می‌خوانید تنها و فقط می‌توانید سر تکان دهید و همچنین همچنان به آن فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن کنید که چرا هنوز هم افرادی خیلی زیاد بسیاری خواهند بود که مایل به بندگی خودخواسته باشند.

در نهایت کتاب مقداری هم جباران رو نقد می‌کند و همچنین از زندگی فلاکت‌بار آن هم‌ها می‌گوید. از آنکه نمی‌توانند به کسی اعتماد کنند و همچنین صد البته در مورد سگ‌های آن جباران صحبت می‌می شود. سگ‌هایی که بدون وجود آن هم‌ها جباران قدرتی نخواهند داشت.

بوئسی در رسالهٔ خود به نقطهٔ مهم غیره ای هم اشاره می‌کند: «در صورتی که جهت کسب آزادی چیزی جز میل به آن هم مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری نباشد چه؟» او معتقد می باشد صرف خواست آزادی جهت نیل به آزادی کافی می باشد چراکه در صورتی که در برابر جباران سر فرود نیاوریم و همچنین دیگر فرمان آنها را اطاعت نکنیم، حتی بدون نبرد و همچنین مبارزه، جباران از پای می‌افتند.

در صورتی که به کتاب‌هایی مانند کتاب ۱۹۸۴، مزرعه حیوانات، دنیای قشنگ نو و همچنین از آن قبیل کتاب‌ها علاقه دارید، حتما کتاب گفتار در بندگی خودخواسته را نیز می‌پسندید ولی باید توجه داشت در صورتی که به آن کتاب‌ها هم علاقه ندارید حتما گفتار در بندگی خودخواسته را بخوانید!

گفتار در بندگی خودخواسته

جملاتی از متن گفتار در بندگی خودخواسته

اکثرا و بیشتر بایستی و حتما دردآور باشد تا شگفت‌انگیز که می‌بینیم کرور کرور آدم بینوایانه بندگی می‌کنند و همچنین یوغ بر گردن دارند. نه آنکه زورمندتری وادارشان کرده باشد بلکه گویی تنها به شنیدن نام یکی افسون و همچنین جادو شده‌اند، یکی که نباید از قدرتش بترسند، چرا که تنهاست، و همچنین نشاید که به شایستگی او دل ببندند، چرا که با ایشان درنده‌خوی و همچنین ددمنش می باشد. (کتاب گفتار در بندگی خودخواسته – صفحه ۲۷)

بر سر دوراهی میان بنده ماندن و همچنین آزاد زیستن، خود مردمند که آزادگی را پس می‌زنند و همچنین بندگی پیشه می‌کنند. شهروندان و مردم شهر خود به آن ذلت تن درمی‌دهند و همچنین در طلب آن هم هم می‌دوند. (کتاب گفتار در بندگی خودخواسته – صفحه ۳۳)

دلیران جهت دست پیدا کردن و یافتن به خیری که می‌طلبند هیچ ترسی از خطر ندارند. دوراندیشان از هیچ تلاشی روی برنمی‌گردانند. مردمان ترسو و همچنین نادانند که زیرا و به درستی که سختی را برنمی‌تابند خیر خود را بازنمی‌یابند و همچنین به آرزوی آن هم بسنده می‌کنند. گرچه پستی‌شان توانایی در پی آن هم رفتن را از ایشان گرفته می باشد ولی بنا بر سرشت خویش هنوز به خواستن آن هم توانا مانده‌اند. همین می باشد که هر انسانی، چه خردمند و همچنین چه نادان، و همچنین چه بی‌باک و همچنین چه ترسو، هر چیز نیکی را آزرو می‌کند، هر چیز که در صورتی که به دست بیاید شادکامی و همچنین خوشبختی او را فراهم می‌آورد. تنها یک چیز می باشد که نمی‌دانم چرا آدمیان به رغم سرشت خویش از خواستن آن هم بازمی‌مانند. آن هم چیز آن هم آزادی می باشد که با آن حال چنان گوهر فرخنده‌ای می باشد که در صورتی که از دست برود همه ناکامی‌ها یکی پشت غیره ای از راه می‌رسند و همچنین هر چیز نیکی هم که به جا مانده باشد عطر و همچنین طعم خود را از دست می‌دهد زیرا بندگی آن هم را تباه می‌کند. (کتاب گفتار در بندگی خودخواسته – صفحه ۳۵)

کسی از نداشتن آنچه هرگز نداشته می باشد افسوس نمی‌خورد، حسرت جز از پی لذت نمی‌آید، و همچنین تنها با یادآوری شادیِ از دست رفته می باشد که اندوه را درمی‌یابیم. طبیعت آدمی را چنان ساخته می باشد که آزاده باشد و همچنین آزادی را بخواهد ولی باید توجه داشت بافته طبیعت به قیچی تربیت بریده می‌می شود. (کتاب گفتار در بندگی خودخواسته – صفحه ۵۳)

به‌راستی که مردمان فرودست که شمارشان هر روز افزون می‌می شود عمر خود را به آن می‌گذرانند که به آنکه خیرشان را می‌خواهد گمان بد ببرند و همچنین به آنکه فریبشان می‌دهد باور آورند. همین بس می باشد که برایشان دانه بپاشند و همچنین شک دارم که مرغی باشد که بهتر به دام بیفتد و همچنین یا ماهی‌ای که بهتر کرم و همچنین با آن هم چنگک را نیز ببلعد و همچنین شگفت‌آور آنکه چگونه ریزه‌نانی هم دهان آدمیان را آب می‌اندازد. (کتاب گفتار در بندگی خودخواسته – صفحه ۶۳)

دائما چهار یا پنج تنند که جبار را بر جا نگاه می‌داند، آن هم چهار یا پنج تن کشور را به بندگی جبار وامی‌دارند، دائما پنج یا شش تن بوده‌اند که با زبان‌بازی دل جبار را به دست آورده‌اند و همچنین چه خود پیش او رفته باشند و همچنین چه او ایشان را نزد خویش فراخوانده باشد در کنار جبار مانده‌اند تا همدست و همچنین حشیگری‌اش شوند، ندیم خوشگذرانی‌اش باشند، در هوسرانی‌اش قوادی کنند، و همچنین از غارتگری‌اش بهره برند. (کتاب گفتار در بندگی خودخواسته – صفحه ۷۲)

آیا حالی سیاه‌تر از آن هست که از خود هیچ نداشته باشی و همچنین اراده و همچنین سلیقه‌ات و همچنین تن و همچنین جانت را هم از دگیری به وام بگیری؟ (کتاب گفتار در بندگی خودخواسته – صفحه ۷۷)

مشخصات کتاب

  • عنوان: گفتار در بندگی خودخواسته
  • نویسنده: اتیین دولا بوئسی
  • ترجمه: لاله قدکپور
  • انتشارات: گمان
  • تعداد صفحات: ۹۲
  • نرخ چاپ چهارم: ۸۰۰۰ تومان
  • مجموعه تجربه و همچنین هنر زندگی

👤 نویسنده مطلب: سروش فتحی

نظر تو در مورد کتاب گفتار در بندگی خودخواسته چیست؟ لطفا در صورتی که آن کتاب را خوانده‌اید حتما نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.


» معرفی چند کتاب دیگر:

  1. کتاب عدالت – چه بایستی و حتما کرد؟
  2. کتاب در باب حکمت زندگی
  3. رمان دنیای سوفی

گفتار در بندگی خودخواسته در تاریخ ۲۳ December 2018 | 11:07 am منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *