پنج شنبه , تیر ۳۱ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / فریدریش نیچه – معرفی کتاب

فریدریش نیچه – معرفی کتاب

فریدریش نیچه

|فریدریش نیچه از قطره|

در آن مقاله کوتاه، بخشی از فلسفه فریدریش نیچه بررسی کردن می‌می شود. شامل کتاب‌های نیچه که به زبان فارسی ترجمه شده‌اند می‌قدرت به: چنین گفت زرتشت – فراسوی نیک و همچنین بد – تبارشناسی اخلاق – حکمت شادان – انسانی، زیاده انسانی – غرور بت‌ها – تاملات نابهنگام و همچنین اراده اقتدار و قدرت اشاره کرد.

انگلیسی زبان‌ها با گفتن اسم او مشکل دارند. قسمت و بخش اول اسمش «نی» و همچنین قسمت و بخش دوم آن هم «چه» می باشد: «نیچه». فریدریش نیچه بعد از جملات غیرعادی و همچنین بحث‌برانگیزش مطرح شد:

آنچه مرا نکشد قوی‌ترم می‌کند.

خداوند تبارک و تعالی مرده می باشد، ما او را کشتیم.

همچنین و علاوه بر آن جملات غیرعادی و همچنین بحث‌برانگیز، سبیل کلفت نیچه یکی دیگر از مواردی می باشد که توجه بسیاری جلب می‌کند.

از آن موارد که عبور کنیم، متفکری را کشف می‌کنیم که گاه افسونگر، خردمند و همچنین خیلی زیاد مفید می باشد. او در سال شمسی ۱۸۴۴ در روستای آرامی در قسمت و بخش شرقی آلمان زاده شد. پدرش آنجا کشیش بود. در مدرسه و همچنین دانشگاه استثنایی بود و همچنین در زبان یونایی باستان آنچنان درخشید که در دانشگاه بازل در بیست و همچنین چند سالگی به استادی رسید. ولی زندگی حرفه‌ای فریدریش نیچه به جایی نرسید.

از دست همکاران دانشگاهی به جان آمد. کارش را رها کرد و همچنین به کوه‌های آلپ در سوئیس رفت. جایی که در سکوت روی شاهکارهایش کار کرد. شامل: زایش تراژدی انسانی – بسیاری انسانی – اندیشه طربناک – چنین گفت زرتشت – فراسوی نیک و همچنین بد و همچنین تبارشناسی اخلاق.

نیچه معظلات و مسائل و مشکلات بسیاری داشت. مثلا با خانواده کنار نمی‌آمد:

مادرم را خوش ندارم و همچنین حتی شنیدن صدای خواهرم دردناک می باشد.

زنان بارها او را پس زدند و همچنین کتاب‌هایش فروش نمی‌رفت. در ۴۴ سالگی، با دیدن اسبی که در خیابان تورین از صاحبش کتک می‌خورد دچار آشفتگی روانی شد. پیش دوید، اسب را در اغوش گرفت و همچنین فریاد زد: تو را درک می‌کنم. از آن هم اختلال ذهن بهبود نیافت و همچنین ۱۱ سال شمسی در اندوه زیست تا درنهایت در سال شمسی ۱۹۰۰ درگذشت.

ولی فلسفه او پر از قهرمانی و همچنین ابهت می باشد. او پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله چیزی بود که چیرگی بر خویشتن می‌خواند. روندی که در آن هم انسانی با روحی رفیع – یک ابرانسان – از میان شرایط و همچنین ناملایمات سر بر می‌کشد تا پیشکش زدگی را پذیرا می شود. به گفته خود می‌خواست بیاموزد چگونه آن هم شویم که به راستی هستیم.

[ مطلب مرتبط: زندگی و همچنین آثار آلبر کامو ]

اندیشه فریدریش نیچه پیرامون چهار پیشنهاد شکل می‌گیرد:

۱-به حسادت اعتراف کن

نیچه فهمید که حسادت قسمت و بخش بزرگی از زندگی می باشد. ولی مسیحیت می‌آموزد که بایستی و حتما از «حسود بودن» شرم کنیم. گویا حسادت نشان شر می باشد، پس ما از خود و همچنین دیگران پنهانش می‌کنیم.

ولی حسود بودن از دید نیچه ایرادی ندارد، به شرطی که راهنمای ما می شود به آنچه به راستی می‌خواهیم. هرکسی که بر او رشک می‌بریم گواه آن هم چیزی می باشد که می‌توانستیم بشویم. نویسنده یا بزرگانی موفق یا پخت و پز و آشپزی رشک‌برانگیز دارد به ما نشان می‌دهند که می‌توانیم یک روزی چه کسی باشیم.

منظور نیچه آن نبود که دائما می‌قدرت به مطلوب رسید از زندگی خودش به قدر کافی آموخته بود او می‌گفت: بایستی و حتما با خواهش‌های راستین خود روبه‌رو شویم دلاورانه بجنگیم تا ارجمندشان بداریم و همچنین در صورتی که شکست خوردیم تنها آنگاه به شایستگی به سوگ نشینیم. آن می باشد معنای ابرانسان.

فریدریش نیچه

۲-مسیحی نباش

فریدریش نیچه در مورد مسیحیت سخنان تندی جهت گفتن داشت.

در تمام انجیل تنها یک تن سزاوار گرامی‌داشت می باشد: پیلاطس، فرماندار رومی که مسیح را مصلوب کرد.

آن از آن هم حرف‌های گزاف می باشد ولی باید توجه داشت منظور واقعی او ظریف‌تر می باشد. او مسیحیت را ناخوش می‌دانست زیرا شهروندان و مردم شهر را در برابر حسادت حفظ می‌کرد. در روایت نیچه مسیحیت در قسمتهای آخر امپراطوری رم از ذهن بردگانی سر برآورد که دلش را نداشتند تا به آنچه واقعا می‌خواستند دست پیدا کنند، پس دست به دامان فلسفه‌ای شدند که از بزدلی‌شان ثواب و فضیلت بسازد. او آن را وجدان برده‌ها نامید.

مسیحیان که او گستاخانه آن هم‌ها را گله‌ها خطاب می‌کرد، آرزو داشتند به کامیابی‌های واقعی مانند مقام – ارتباط و رابطه جنسی و زناشویی و جنسی – کمال در خرد یا خلاقیت برسند. ولی بی‌عرضه‌تر از آن هم بودند که به آن هم‌ها دست یابند. پس مرامی منافقانه از خود در آوردند تا از چیزی که می‌خواستند ولی ضعیف‌تر از جنگیدن جهت آن هم بودند برایت جویند و همچنین چیزهایی را ستودند که نمی‌خواستند ولی آن هم‌ها را در اختیار داشتند.

پس در نظام ارزشی مسیحی ناتوانی جنسی و زناشویی و جنسی به پاکدامنی تغییر پیدا کردن شد. ضعف به نیکی و همچنین تسلیم در برابر آنکه از او متنفر به اطاعت تغییر پیدا کردن شد و همچنین به قول نیچه ناتوانی از انتقام به بخشش تغییر پیدا کردن شد. مسیحیت نیز به ماشین عظیم انکارهای تلخ تغییر پیدا کردن شد.

۳-الکل ننوش

فریدریش نیچه خود تنها آب می‌نوشید و همچنین در جای نوشیدنی خاص شیر می‌خورد. او معتقد بود ما هم بایستی و حتما چنین کنیم. نیچه نمی‌خواست دستور تغذیه‌ای ویژه ای ارائه کند. بلکه آن اندیشه در دل فلسفه او جا می‌گیرد:

دو مخدر پهناور و بزرگ در تمدن اروپایی وجود داشته می باشد: مسیحیت و همچنین الکل.

او به آن هم دلیل از الکل متنفر بود که مسیحیت را بد می‌داشت. زیرا هر دو درد را بی‌حس می‌کنند و همچنین اطمینان می‌دهند که اوضاع همین‌طوری خوب می باشد و همچنین اراده بهبود و همچنین تغییر را می‌کشد. الکل احساس گذرایی از رضایت پدید می‌آورد که به طرزی مردن و مرگ‌بار راه را بر اقداماتی که زندگی‌مان را بهبود می‌دهد، می‌بندد.

نیچه سخت دل‌مشغول آن واقعیت و حقیقت ظاهرا ساده بود که همه کارهای ارزشمند رنج‌آور خواهند بود. نوشت:

چه کم می‌دانید از شادمانی انسان تو ای تیم آسودگان. راز کامکار زیستن آن می باشد: به زیستن خطر کنید. شهرهای خود را در شیب اتشفشان وزوو بسازید.

۴-خداوند تبارک و تعالی مرده می باشد

علی رغم آنچه اغلب تصور شده می باشد نیچه از آن ادعای دراماتیک نیت و اراده شادی ندارد. با وجود تردیدهایش در مورد مسیحیت او عقیده نداشت که پایان ایمان را بایستی و حتما جشن گرفت.

می‌دانست که عقاید مذهبی اشتباه خواهند بود ولی دیدن کرده بود که در کمک به انطباق با معظلات و مسائل و مشکلات زندگی مفید خواهند بود. نیچه حس می‌کرد که خلاء حاصل از نابودی مذهب را بایستی و حتما با فرهنگ پر کرد. منظور او فلسفه، هنر، موسیقی و همچنین ادبیات بود.

فرهنگ بایستی و حتما جای کتاب مقدس را پر کند. با آن وجود او سخت در مورد رویکرد زمانه‌اش به فرهنگ تردید داشت. او معتقد بود دانشگاه‌ها علوم انسانی را با تغییر پیدا کردن به دروس خشک آکادمی، به جای آن هم که از آن هم‌ها راهنمایی جهت زندگی بسازند، کشته‌اند.

او درام تراژیک یونان را جهت اهداف اصولی و کاربردی و همچنین درمانی تحسین می‌کرد زیرا فرصتی جهت تزکیه و همچنین پاک‌سازی و همچنین آموزش اخلاقی بود. آرزو داشت زمانه خودش هم به آن هم مقدار و اندازه بلندپرواز باشد.

به اصلاحاتی دعوت می کرد که در آن هم مردمی که جدید و تو و تازه از بحران نابودی ایمان آگاه شده بودند آن خلاء را با فلسفه و همچنین هنر پر کنند. نیچه فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می‌کرد هر زمانه‌ای چالش روان‌شناختی خودش را دارد و همچنین وظیفه فیلسوف شناسایی و همچنین حل و همچنین فصل آن هم‌هاست.

از نظر او قرن ۱۹ تحت تاثیر دو ضربه گیج می‌خورد. اول دموکراسی در مقیاس وسیع و همچنین دوم الحاد و همچنین لامذهبی. اولی تهدید می‌کرد تا سد از جلوی سیل حسادت‌های هضم نشده بردارد دومی انسان‌ها را بی‌راهنما و همچنین بی‌وجدان رها می‌کرد. در ارتباط با هر دو چالش نیچه راهنمایی شگفت‌انگیز و همچنین محبوب و همچنین سیل از بناگوش در رفته ما می باشد.


👤قسمت و بخش اصلی آن مطلب، متن یک ویدیو به نام «فریدریش نیچه» می باشد که توسط وب‌وبسایت و مرکز خبرهای جدید مدرسه زندگی – The School of Life در یوتیوب منتشر شده می باشد. آن محتوا توسط ایمان فانی ترجمه و همچنین در کانال مدرسه زندگی فارسی نیز قرار داده شده می باشد.

نظر تو در موردفریدریش نیچه و همچنین فلسفه او چیست؟ چه چیزی در فلسفه نیچه وجود دارد که تو را جذب می‌کند. لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

» معرفی چند مطلب مرتبط دیگر:

  1. زندگی و همچنین آثار لئو تولستوی
  2. زندگی و همچنین آثار داستایفسکی
  3. زندگی و همچنین آثار کافکا

فریدریش نیچه در تاریخ ۱۹ February 2019 | 10:46 am منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *