شنبه , مرداد ۲ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / دوباره بیدار شدن در زمان مناسب – معرفی کتاب

دوباره بیدار شدن در زمان مناسب – معرفی کتاب

دوباره بیدار شدن در زمان مناسب

|دوباره بیدار شدن در زمان مناسب از قطره|

جاشوا فریس رمان‌نویس آمریکایی متولد سال شمسی ۱۹۷۴ می باشد و همچنین در رشته‌های فلسفه و همچنین هنر تحصیل کرده می باشد. اولین رمانش به نام «آن هم‌گاه به پایان رسیدیم» مورد تحسین خوانندگان و همچنین منتقدان قرار گرفت و همچنین توانسته بود جایزه «قلم همینگوی» را جهت فریس به ارمغان بیاورد. «بی‌نام» دومین رمان او بود که در سال شمسی ۲۰۱۰ منتشر و همچنین بیش از کتاب قبل مورد تحسین منتقدان قرار گرفت تا حدی که آن هم را بهترین رمان ۱۰ سال شمسی اخیر نامیدند. رمان دوباره بیدار شدن در زمان مناسب آخرین رمان اوست که بیش از کتاب‌های قبلی او مورد توجه منتقدان و همچنین خوانندگان قرار گرفته می باشد.

از جاشوا فریس به عنوان یکی از چهره‌های بعدی ادبیات انگلیسی یاد می‌می شود. در قسمتی از پشت جلد رمان، بخشی از متن کتاب آمده می باشد که چنین می باشد:

رو کرد به استوارت و همچنین گفت: «مگه دائما هنگام و زمانی که عاشق می‌شیم همین کار رو نمی‌کنیم؟ همدیگه رو بیچاره می‌کنیم.
استوارت طوری به او لبخند زد که تا به حال ندیده بودم، طوری که انگار او هم می‌دانست بیچاره شدن از عشق یعنی چه.

[ معرفی کتاب: کتاب هنر خوب زیستن – نشر مهرگان خرد ]

کتاب دوباره بیدار شدن در زمان مناسب

در ابتداى کتاب دوباره بیدار شدن در زمان مناسب از زبان شخصیت اصلى مى‌خوانیم:

اسم من پل اُرورک می باشد. من در یک ساختمان دوبلکس مشرف به پارک پرومناد که گردشگاه اصلى شهرستان می باشد در بروکلینِ نیویورک زندگى مى‌کنم. من دندان‌پزشک هستم و همچنین بُرد تخصصى پروتز دندان دارم. مطبم ۶روز هفته و همچنین پنجشنبه‌ها با ساعت کارى طولانى‌تر باز می باشد. (رمان دوباره بیدار شدن در زمان مناسب – صفحه ۱۰)

واژه «دندان‌پزشک» جداى از درد و همچنین رنجى که به همراه دارد براى اکثر ما تداعیگرِ یک تیپ و همچنین پرستیژ خاص می باشد. افرادى به لحاظ اجتماعى موفق و همچنین به لحاظ مالى مرفه خواهند بود. ولی باید توجه داشت جداى آن موارد، پُل ارورک مردى تنهاست که تمام وقت و همچنین زندگى را وقف کسب و کار خود مى‌کند.

زندگى خانوادگى او با شکست‌هایى متوالى روبه‌رو شده و همچنین شاید اولین شکست، پیش باره‌اى بوده براى یک عمر وابستگى. حالا پل نیت و اراده دارد یک قدم پا را فراتر بگذارد و همچنین اندکى نزدیکتر در وقایع زندگى‌اش نظر کند. او پدرش را از دست داده، آن هم هم به تراژیک‌ترین وجه ممکن! پدرش در وان حمام با یک اسلحه خودکشى کرده می باشد، مادر افسرده‌اش تمام عمر نتوانست آن واقعه را هضم کند و همچنین در آن میان پُلِ جوون مى‌بایست با تمامِ مصایب و همچنین فقدان‌ها به تنهایى دست و همچنین پنجه نرم کند.

او که خود را تنها و همچنین به دور از تمام دنیا حس مى‌کرد، روابط عاطفى‌اش را بر بسترى از زخم‌هاى دوران کودکى بنا کرد. در هر ارتباط و رابطه مى‌قدرت شاهدِ وابستگى بیمارگونه و همچنین عشقى جوشان و همچنین افراطى بود. در تمام روابط مى‌قدرت سایه‌ى فقدانِ محیطى امن و همچنین گرم را شاهد بود. گویا پل در روابط عاشقانه‌اش نیت و اراده داشته به سرپرستى گرفته می شود تا آنکه عضو درجه دو خانواده به حساب آید. اینطور به نظر مى‌رسد که پُل جاى یک تعریفِ شخصى از شخصیت خود را در ذهن خالى مى‌بیند و همچنین با وارد شدن به هر جمعى آن هم تعریف دستخوش تغییر مى‌می شود.

من سمى را دوست داشتم و همچنین مى‌خواستم با او ازدواج کنم، ولی باید توجه داشت عاشق خانم و همچنین آقاى سانتاکروز هم بودم و همچنین دلم مى‌خواست آن هم‌ها من را هم به فرزندى بپذیرند و همچنین بتوانم براى دائما تحت حمایت و همچنین سایه‌ى امن آنها زندگى کنم. (رمان دوباره بیدار شدن در زمان مناسب – صفحه ۵۹)

ولی باید توجه داشت آن روند ادامه مى‌یابد تا زمانیکه پل با یک هَک اطلاعاتِ شخصى مواجه مى‌می شود. فرد سارق به نام دکتر پل ارورک اکانت فیسبوک، توییتر و همچنین وب‌وبسایت و مرکز خبرهای جدید مى‌سازد. پل که تا مدت‌ها سعى کرده از تمامِ جریاناتِ دنیاى اطلاعات دور باشد، اکنون با ناباورى به نام خود بر صفحه لپ تاپ مى‌نگرد که در بابِ مسایل و همچنین پیشینه قوم یهود اظهاراتى عرضه مى‌کند. او در تلاش براى اثباتِ هویت جعلىِ نویسنده آن مباحث و مطالب خیلی زیاد مى‌کوشد ولی باید توجه داشت چندى بعد در مى‌یابد آن روزن شاید پنجره‌اى می باشد به قبل‌هاى دور. آنچنان دور که سر از اسراییل در مى‌آورد!

[ معرفی کتاب: رمان راز مادرم – نشر مهرگان خرد ]

دوباره بیدار شدن در زمان مناسب

حجمِ عظیمِ جملاتِ پرکشش با فلسفه‌اى جذاب و جالب توجه در آن هم اوایل کتاب خواننده را بر آن هم مى‌دارد که آن تنها یک رمانِ تک بعدى نیست. لایه‌هاى روانشناختى و همچنین بسترِ تاریخىِ حوادثى که از پى مى‌آید آن هم را به تجربه‌اى متغایر و متفاوت براى مخاطب تغییر پیدا کردن مى‌کند. از آن رو شایسته می باشد زمانى بیش از حدِ متعارفِ کتابخوانى به آن هم اختصاص داد تا هر جمله آن هم را به خاطر سپرد و همچنین غرقِ آن فضاى چندگانه داستان شد.

جملاتی از متن کتاب دوباره بیدار شدن در زمان مناسب

شیطان فریاد زد: «سجده نمی‌کنم!» او کار وحشتناکى نکرد، تنها و فقط نمى‌خواست سجده کند. در صورتی که سجده کرده بود او هم یکى دیگر از انبوه فرشتگان مى‌بود، بدون هیچ تفاوتى. حتى دینداران هم نام او را به سختى به یاد مى‌آوردند. (رمان دوباره بیدار شدن در زمان مناسب – صفحه ۶)

به معناى واقعى نمى‌فهمم که چرا آن هم خدایى که احتمالا به او باور دارم از من مى‌خواهد که قوانین خاصى را پیروى کنم. خدایى که با نان فطیر شاد مى‌می شود و همچنین با شراب عزادارى و همچنین مویه مى‌کند و همچنین احتمالا وابستگى‌هاى دنیوى را به شدت حقیر مى‌شمارد. (رمان دوباره بیدار شدن در زمان مناسب – صفحه ۱۰)

فرستادن و همچنین گرفتن پیام و همچنین ایمیل شکلى از عبادت نیست. متوجه نیستى که آن دستگاه کوچک چگونه و چطوری تو رو از خداوند تبارک و تعالی و همچنین جهانى که خلق کرده غافل کرده و همچنین باعث ناامیدى هرچه بیشترت شده؟ من براى جهانى که آن خلق کرده تره هم خُرد نمى‌کنم، آن جهان هرگز نمى‌تونه با جهان ساخته‌ى خداوند تبارک و تعالی رقابت کنه. (رمان دوباره بیدار شدن در زمان مناسب – صفحه ۱۱۴)

یک دفعه حس کردم انگار به هیچ قانون و همچنین مقررات و همچنین طول درمان و همچنین مسئولیت حرفه‌اى اهمیت نمى‌دهم. گفتم: «آن شهروندان و مردم شهر احتیاج به یه شروع جدید و تو و تازه دارن. دارم به همشون یه شروع جدید و تو و تازه مى‌دم.» (رمان دوباره بیدار شدن در زمان مناسب – صفحه ۱۴۳)

مشخصات کتاب

  • عنوان: دوباره بیدار شدن در زمان مناسب
  • نویسنده: جاشوا فریس
  • ترجمه: پرى‌سا جوادى
  • انتشارات: مهرگان خرد
  • تعداد صفحات: ۳۸۹
  • نرخ چاپ اول: ۳۴۰۰۰ تومان

👤 نویسنده مطلب: مهشید موسوی

نظر تو در مورد آن رمان چیست؟ لطفا در صورتی که آن کتاب را خوانده‌اید، حتما نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید. با نظر دادن در مورد کتاب‌ها در انتخاب کتاب به همدیگر کمک می‌کنیم.


» معرفی چند رمان دیگر:

  1. رمان رنج‌های ورتر جوون
  2. رمان قاضی و همچنین جلادش
  3. رمان دانه زیر برف

دوباره بیدار شدن در زمان مناسب در تاریخ ۷ April 2019 | 9:47 am منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *