شنبه , مرداد ۲ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / سور بز – معرفی کتاب

سور بز – معرفی کتاب

سور بز

|سور بز از قطره|

[ مطلب مرتبط: کتاب صد سال شمسی تنهایی اثر گابریل گارسیا مارکز – ادبیات آمریکای لاتین ]

سور بز

در مورد کتاب سور بز

در صورتی که با قلم ماریو بارگاس یوسا آشنا باشید، می‌دانید که رمان‌های آن نویسنده خیلی زیاد با تجربه و مهارت بالا نوشته شده و همچنین توانایی داستان‌سرایی او حد و همچنین مقدار و اندازه ندارد. در صورتی که هم با قلم یوسا آشنا نیستید پیشنهاد می‌کنم آن رمان را که در لیست کتاب‌های پیشنهادی کافه‌بوک نیز قرار دارد، بخوانید تا همچنین و علاوه بر آنکه از طرفداران یوسا شوید، از اقتدار و قدرت قلم او هم شگفت‌زده شوید. یوسا هر خواننده‌ای را – چه خوانندگان جدی و همچنین چه خوانندگان عادی – تحت تاثیر قرار می‌دهد.

از زیبایی قلم ماریو بارگاس یوسا که بگذریم، داستان رمان سور بز نیز خیلی زیاد مهم و همچنین تامل‌برانگیز می باشد. آن رمان برگی از تاریخ می باشد و همچنین درس‌های بسیاری جهت دادن به خواننده دارد. حتما کتاب‌ها و همچنین رمان‌های مختلفی در مورد حکومت‌های دیکتاتوری مطالعه کرده‌اید و همچنین یا مثلا کتابی مانند رمان ۱۹۸۴ را خوانده‌اید و همچنین می‌دانید که سیستم حکمرانی در آن موارد چگونه می باشد. ولی باید توجه داشت چیزی که در آن کتاب عجیب می باشد، عشق ورزیدن شهروندان و مردم شهر به دیکتاتور خودشان می باشد. در فصل‌های متنوع و گوناگون و مختلف کتاب ارادت شهروندان و مردم شهر به تروخیو موج می‌زند و همچنین می‌بینیم که جلوی در هر منزل و خانه‌ای نوشته‌ای در ستایش از تروخیو وجود دارد. در واقع می‌بینیم که میلیون‌ها آدم، له شده زیر بار تبلیغات و همچنین نبود اطلاعات، خو کرده به توحش به زور تلقین و همچنین انزوا، محروم از اراده آزاد و همچنین حتی از کنجکاوی، به سبب ترس و همچنین عادت به بردگی و همچنین چاپلوسی، قادر بودند تروخیو را پرستش کنند. نه آنکه تنها و فقط از او بترسند، بلکه دوستش داشته باشند، آن هم‌روش که بچه‌ها بالاخره دلبسته پدر و همچنین مادر می‌شوند، به خودشان اطمینان می‌دادند که شلاق و همچنین کتک به صلاحشان می باشد، محض خیرخواهی می باشد.

نفوذ تروخیو در ذهن شهروندان و مردم شهر در حدی می باشد که آن هم‌ها وقت‌شناسی و همچنین وقت‌شناس بودن را شامل ثواب و فضیلت‌هایی می‌دانند که تروخیو با خود آورده می باشد! در بین مردمی که آن‌چنین مسموم شده‌اند، ارزش کار تیمی آگاه که نیت و اراده دارند سر مار را قطع کنند، دو چندان می باشد.

یک بار دیگر اشاره کنم که آن رمان براساس واقعیت نوشته شده می باشد. بنابراین در صورتی که جایی در کتاب با موضوعی روبه‌رو شدید که در مورد آن هم اطلاعاتی نداشتید، به راحتی می‌توانید با جستجو در اینترنت به موضوع پی ببرید. هرچند خود کتاب تو را کنجکاو می‌کند که اکثرا و بیشتر و همچنین اکثرا و بیشتر در مورد زمان حکومت تروخیو اطلاعات کسب کنید.

ماریو بارگاس یوسا در مصاحبه‌ای که در کتاب چرا ادبیات آمده می باشد در مورد شعر و همچنین داستان خوب می‌گوید: «معتقدم در صورتی که شعر خوب یا رمان خوبی بخوانی چیزی از آن هم در وجود تو می‌ماند، در وجدان تو، در شخصیت تو می‌ماند و همچنین از راه‌های متنوع و گوناگون و مختلف به تو کمک می‌کند.» حال من هم نیت و اراده دارم به تو بگویم که با خواندن رمان سور بز بدون تردید چیزی از آن هم در وجود تو می‌ماند.

جملاتی از متن کتاب سور بز

مرض هرچه سخت‌تر، درمانش هم سخت‌تر! (کتاب سور بز اثر یوسا – صفحه ۱۴)

تو، اورانیا، سر در نمی‌آری، هرچند خیلی چیزها از آن هم دوران فهمیده‌ای. در آغاز بعضی از چیزها رخنه‌ناپذیر به‌نظر می‌آمد، ولی باید توجه داشت بعد از خواندن، گوش دادن، بررسی کردن، فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن کردن بالاخره توانستی سر دربیاوری که چگونه و چطوری میلیون‌ها آدم، له شده زیر بار تبلیغات و همچنین نبود اطلاعات، خود کرده به‌توحش به‌زور تلقین و همچنین انزوا، محروم از اراده آزاد و همچنین حتی از کنجکاوی، به‌سبب ترس و همچنین عادت به‌بردگی و همچنین چاپلوسی، قادر بودند تروخیو را پرستش کنند. (کتاب سور بز اثر یوسا – صفحه ۸۹)

تروخیو بعد از مکث کوتاهی گفت: «من هنگام و زمانی که بایستی و حتما بکشم دستم نمی‌لرزد. گاهی اوقات حکومت کردن وادارت می‌کند دستت را به‌خون آلوده کنی. من خیلی اوقات جهت آن مملکت دستم را آلوده کرده‌ام. ولی باید توجه داشت آدم باشرفی هستم. قدر آدم‌های وفادار را می‌دانم، نمی‌دهم بکشندشان.» (کتاب سور بز اثر یوسا – صفحه ۱۴۴)

یعنی می‌شد که جمهوری دومینیکن بالاخره یک کشور عادی بشود، مملکتی با نشریات و مطبوعات آزاد، حکومت منتخب شهروندان و مردم شهر، و همچنین دستگاه عدالتی که واقعا لایق آن اسم باشد؟ آنتونیو آهی کشید، جهت رسیدن به‌آن آرزو کلی جان کنده بود و همچنین هنوز نمی‌توانسته بود به‌خودش امید بدهد. (کتاب سور بز اثر یوسا – صفحه ۱۵۱)

تنها راه رهایی از آن جباریت کشتن جبار می باشد. بقیه کارها بی‌فایده می باشد. می‌بایست کسی را نابود می‌کردی که تمام رشته‌های آن تار عنکبوت هول‌انگیز به‌او ختم می‌شد. (کتاب سور بز اثر یوسا – صفحه ۲۱۰)

باور نمی‌کردم که او به‌دوست قدیمی خودش نارو بزند. خب دیگر، سیاست یعنی همین، آدم روی جنازه دیگران جلو می‌رود. (کتاب سور بز اثر یوسا – صفحه ۳۱۶)

بدترین چیز آشکار کردن ناامیدی جلو زیردست‌هاست. با دل خونین بایستی و حتما لب خندان داشته باشی. (کتاب سور بز اثر یوسا – صفحه ۳۱۷)

چشم کابرال به‌کلامی از تاگور افتاد که در قابی چهارگوش و همچنین کوچک در فاصله قفسه‌ها به‌دیوار کوبیده بودند: «کتاب هنگام و زمانی که باز می باشد ذهنی می باشد که حرف می‌زند، هنگام و زمانی که بسته می باشد دوستی می باشد به‌انتظار، هنگام و زمانی که فراموش می‌می شود جانی می باشد که می‌بخشاید، هنگام و زمانی که نابود می شود، دلی می باشد که می‌گرید.» (کتاب سور بز اثر یوسا – صفحه ۳۲۴)

جهت آن هم که نگذارند بخوابد پلک‌هایش را با نوار چسب به ابروهاش چسبانده بودند. هنگام و زمانی که به‌رغم باز بودن چشم‌هاش به‌حال نیمه‌بیهوشی می‌افتاد با چماق بیس‌بال به‌جانش می‌افتادند. بارها موادی غیرخوارکی را توی دهانش تپاندند، گاه متوجه می‌شد که آنچه به‌خوردش می‌دهند مدفوع می باشد و همچنین بالا می‌آورد. ولی باید توجه داشت بعد از مدتی چنان سریع به‌موجودی غیرانسان بدل شد که هرچه را به‌دهانش می‌کردند فرو می‌داد. در مراحل اول که شکنجه با برق بود، رامفیس ازش بازجویی می‌کرد. یکسر پرسشی مشابه را تکرار می‌کرد تا ببیند به‌تناقض‌گویی می‌افتد یا نه. (کتاب سور بز اثر یوسا – صفحه ۵۱۲)

آن هم آن هم منزل و خانه مشهور، در کیلومتر نه، دورتادورش دیوار بتونی بلند. از باغی گذشتند و همچنین او ملک ییلاقی آبادی را دید با یک منزل و خانه اربابی قدیمی و همچنین در دو طرفش چند بنای ساده روستایی. از فولکس واگن بیرونش کشیدند. از راهروی تاریکی گذشت که هر دو طرفش سلول‌هایی بود پر از مردان عریان، و همچنین بعد از پله‌هایی طولانی پایین بردندش. از بوی تند مدفوع و همچنین استفراغ و همچنین گوشت سوخته چیزی نمانده بود از حال برود. به‌یاد جهنم افتاد. (کتاب سور بز اثر یوسا – صفحه ۵۱۸)

حق‌ناشناسی شهروندان و مردم شهر از آن هم زمان خیانت یهودا به مسیح ثابت شده بود. (کتاب سور بز اثر یوسا – صفحه ۵۴۸)

سیاستمدار واقعی را وقت بحران می‌شناسند. (کتاب سور بز اثر یوسا – صفحه ۵۸۰)

شعری از پابلو نرودا خواند. سرش را بیخ گوشم قبل بود، لب‌هاش و همچنین سبیل کوچکش به‌لاله گوشم به‌موهایم می‌سایید. «سکوتت را دوست دارم، چنان که گویی تو اینجا نیستی، چنان که گویی چشمانت پریده‌اند و همچنین رفته‌اند، چنان که گویی بوسه‌ای دهانت را بسته می باشد.» هنگام و زمانی که به کلمه «دهان» رسید دستی به‌صورتم کشید و همچنین لب‌هایم را بوسید. (کتاب سور بز اثر یوسا – صفحه ۶۰۶)

مشخصات کتاب

  • عنوان: سور بز
  • نویسنده: ماریو بارگاس یوسا
  • ترجمه: عبدالله کوثری
  • انتشارات: علم
  • تعداد صفحات: ۶۲۳
  • نرخ چاپ چهارم: ۴۵۰۰۰ تومان
  • جلد گالینگور

👤 آن مطلب با همکاری دینک حمزه‌پور، سحر محبتیان و همچنین سروش فتحی نوشته شده می باشد.

نظر تو در مورد رمان سور بز چیست؟ لطفا در صورتی که آن کتاب را خوانده‌اید، حتما نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.


» معرفی چند کتاب خوب دیگر از ادبیات آمریکای لاتین:

  1. رمان عشق در روزگار وبا
  2. کتاب صد سال شمسی تنهایی
  3. کتاب کنستانسیا

سور بز در تاریخ ۳۱ July 2019 | 8:00 am منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *