شنبه , مرداد ۲ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / اقتدار و قدرت بی‌قدرتان – معرفی کتاب

اقتدار و قدرت بی‌قدرتان – معرفی کتاب

اقتدار و قدرت بی‌قدرتان

|اقتدار و قدرت بی‌قدرتان از قطره|

نویسنده نشان می‌دهد در چنین نظامی همه‌چیز از بیرون خوب به‌نظر می‌رسد و همچنین در صورتی که فردی در خارج، تنها و فقط به قوانین نگاه کند مشکلی در آن هم نمی‌بیند. ولی باید توجه داشت پیشامد جدید اصلی آن می باشد که در نظام پساتوتالیتر، زندگی دشوار می باشد و همچنین انواع بی‌عدالتی و همچنین فساد در آن هم جریان دارد. در آن نظام با سوءاستفاده از نام آزادی، کارگران و همچنین اقشار متنوع و گوناگون و مختلف جامعه غارت می‌شوند. و همچنین در چنین وضعیتی، ناآگاهی شهروندان و مردم شهر نیز به نفع نظام می باشد.

[ معرفی کتاب: کتاب در برابر استبداد – اثر تیموتی اسنایدر ]

اقتدار و قدرت بی‌قدرتان

در مورد کتاب واتسلاف هاول

هاول در کتاب اقتدار و قدرت بی‌قدرتان از یک برهه زمانی خاص در چکسلواکی صحبت می‌کند. چیزی که می‌قدرت از آن هم به عنوان برگی از تاریخ کشور چکسلواکی یاد کرد. واتسلاف هاول به‌روش دقیق به گفتن وضع موجود می‌پردازد و همچنین به خوبی نشان می‌دهد ایراد کار در کجاست. نوشته‌های هاول به دیگران دلگرمی و همچنین جرات داد که بعد از مدتی به موفقیت‌هایی نیز انجامید.

جذابیت کتاب هاول از عنوان آغاز می‌می شود. اقتدار و قدرت اشخاص بی‌قدرتی که هاول در کتاب جهت مثال و همچنین جا انداختن بحث از یک سیزی‌فروش یاد می‌کند. سبزی‌فروشی که نماد بی‌قدرتان می باشد. نماد افرادی که از اقتدار و قدرت خود هیچ اطلاعی ندارد. و همچنین زیرا و به درستی که از قدرتی که در اختیار دارد آگاهی ندارد، کارهایی انجام می‌دهد که خودبه‌خود به نظام پساتوتالیتر کمک می‌کند. کارهای ساده‌ای که ممکن می باشد حتی معنی آن هم را نداند. در واقع حکومت به‌قدری جامعه را فلج کرده می باشد که کسی حتی نمی‌تواند فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن کند و همچنین یا سوالی بپرسد. در آن جامعه هیچ‌کس از اقتدار و قدرت خودش مطلع نیست. در واقع فساد در زندگی شهروندان و مردم شهر رخنه کرده و همچنین مشکل پهناور و بزرگ دقیقا همین‌جاست.

از دید واتسلاف هاول، نبود آگاهی و همچنین نبود یک شیوه درست زندگی دقیقا باعث ساخته یا ایجاد چنین نظامی می‌می شود. هاول در قسمتی از کتاب می‌نویسد:

یک نظام بهتر خود به خود تضمینی جهت یک زندگی بهتر نیست. در واقع برعکس: تنها و فقط با ساخته یا ایجاد یک زندگی بهتر می باشد که یک نظام بهتر پرورانده می‌می شود. (کتاب اقتدار و قدرت بی‌قدرتان – صفحه ۷۷)

بهره بری و استفاده نمادین از مرد سبزی‌فروش در سراسر کتاب دیده می‌می شود و همچنین نویسنده به شرح کارهای عادی شهروندان و مردم شهر می‌پردازد که هرکدام چه معنایی دارد و همچنین نظام پساتوتالیتر چگونه آن هم‌ها را جزئی از بدنه خود کرده می باشد. در نهایت واتسلاف هاول با آن جستارها می‌خواهد نشان دهد اقتدار و قدرت واقعی به چه معنا و همچنین در دست چه افرادی می باشد.

کتاب اقتدار و قدرت بی‌قدرتان کتابی ساده جهت درک یک اوضاع پیچیده می باشد که خیلی زیاد خوب ترجمه و همچنین چاپ شده می باشد و همچنین ما آن کتاب را جزء کتاب‌های پیشنهادی کافه‌بوک قرار داده‌ایم. پیشنهاد می‌کنیم مطالعه آن کتاب را از دست ندهید، همچنین جهت آشنایی اکثرا و بیشتر با زندگی تحت حاکمت کمونیسم کتاب‌های زیر از خانم اسلاونکا دراکولیچ پیشنهاد می‌می شود:

 1. کتاب کمونیسم رفت ما ماندیم و همچنین حتی خندیدیم
 2. کتاب کافه اروپا
 3. کتاب بالکان اکسپرس

در نهایت بایستی و حتما اشاره کنم در مورد آن کتاب که منبع الهام اشخاص بسیاری بوده و همچنین تاثیر بسیاری روی اروپای شرقی قبل، می‌قدرت خیلی زیاد نوشت. تقریبا هر صفحه از کتاب شامل موارد و نکات مهمی می باشد که می‌توانید بارها و همچنین بارها آن هم را بخوانید. در ادامه به عنوان نمونه، قسمت و بخش‌هایی از متن کتاب آمده می باشد. تلاش کردیم آن قسمت و بخش‌ها به روش کلی معرف کتاب باشند.

جملاتی از کتاب اقتدار و قدرت بی‌قدرتان اثر هاول

میان اهداف نظام پساتوتالیتر و همچنین اهداف زندگی مغاکی عمیق وجود دارد: زندگی در ذات خودش در مسیر تکثر، تنوع، خودساختگی، و همچنین خودسامانی و همچنین در یک کلام در مسیر تحقق آزادی‌اش به پیش می‌رود، حال آنکه نظام پساتوتالیتر خواهان همرنگی، همسانی، و همچنین نظم و همچنین انضباط می باشد. زندگی دائما در جنب و همچنین جوش می باشد تا ساختارهای جدید و تو و تازه و همچنین غیرمحتملی را خلق کند، حال آنکه نظام پساتوتالیتر می‌کوشد محتمل‌ترین اوضاع‌ها را به زندگی تحمیل کند. (کتاب اقتدار و قدرت بی‌قدرتان – صفحه ۳۲)

آن نظام تنها و فقط تا جایی در خدمت شهروندان و مردم شهر می باشد که ضروری می باشد، آن هم هم ضروری به‌منظور تضمین خدمت گرفتن متقابل از شهروندان و مردم شهر. هر چیزی فراتر از آن محدوده، یا به‌عبارت بهتر، هر چیزی که باعث می شود شهروندان و مردم شهر پایشان را از نقش‌های مشخص کردن‌شده‌شان فراتر بگذارند، از چشم نظام تعدی و همچنین تجاوزی به حریمش تلقی می‌می شود. (کتاب اقتدار و قدرت بی‌قدرتان – صفحه ۳۳)

بخشی از جوهره و همچنین ذات نظام پساتوتالیتر آن می باشد که پای همه شهروندان و مردم شهر را به دایره اقتدار و قدرت باز کند، نه با آن منظور که به انسانیتشان پی ببرند و همچنین به آن هم تحقق بخشند، بلکه جهت آنکه هویت انسانی‌شان را در برابر هویت نظام وا نهند. (کتاب اقتدار و قدرت بی‌قدرتان – صفحه ۴۶)

در جوامعی که نظام پساتوتالیتر حکمفرماست، حیات سیاسی معنای سنتی‌اش از میان رفته می باشد. شهروندان و مردم شهر هیچ فرصتی جهت ابراز علنی عقاید سیاسی‌شان ندارند، چه رسد به سازماندهی سیاسی. آن شکاف را که بدین‌ترتیب پدید می‌آید با آیین‌های ایدئولوژیک پر می‌کنند. در چنین اوضاعی، طبیعتا علاقه شهروندان و مردم شهر به مسائل سیاسی رفته‌رفته کم می‌می شود و همچنین اکثرشان اندیشه سیاسی مستقل را، در صورتی که اصلا وجود داشته باشد، غیرواقع‌گرایانه و همچنین باورنکردنی و همچنین نوعی بازی جهت هوا و همچنین هوس‌های اهلش می‌دانند، که هیچ ربطی به دغدغه‌های روزمره آنها ندارد. (کتاب اقتدار و قدرت بی‌قدرتان – صفحه ۷۱)

مردمی که تحت سلطه نظام پساتوتالیتر زندگی می‌کنند با تمام وجودشان می‌دانند که آن هم‌قدرها مهم نیست که اقتدار و قدرت در دست یک گروه و حزب سیاسی باشد یا چند گروه و حزب، و همچنین آن احزاب چه تعریفی از خودشان دارند و همچنین چه عنوانی به خودشان می‌دهند؛ پیشامد جدید خیلی زیاد مهم‌تر آن می باشد که آیا در چنین نظامی امکان یک زندگی انسانی را دارند یا نه؟ (کتاب اقتدار و قدرت بی‌قدرتان – صفحه ۷۶)

نظام پساتوتالیتر چیزی از بیخ و همچنین بن متغایر و متفاوت می باشد: تعرضی می باشد پیچیده و همچنین عمیق و همچنین درازمدت به جامعه، یا بهتر بگویم، تعرض جامعه به خودش. جهت مقابله با آن هم کافی نیست خط مشی سیاسی متفاوتی در پیش گرفته می شود و همچنین بعد تلاش می شود به کمک آن هم تغییراتی در حکومت پدید آورده می شود، زیرا چنین چیزی نه‌تنها غیرواقع‌بینانه بلکه به‌کلی بی‌حاصل می باشد، زیرا هیچ‌وقت به ریشه پیشامد جدید نزدیک هم نمی‌می شود. حالا مدت‌هاست که دیگر مشکل ریشه در خط مشی یا برنامه جذاب و جالب و خوب سیاسی ندارد، بلکه ریشه مشکل در خود زندگی می باشد. (کتاب اقتدار و قدرت بی‌قدرتان – صفحه ۱۰۷)

در صورتی که ناظری بیرونی که از زندگی در چکسلواکی هیچ اطلاعی ندارد بخواهد تنها و فقط قوانین کشور را از نظر بگذراند، به هیچ عنوان سر درنمی‌آورد که گلایه و همچنین شکایت ما از چیست. بسیاری چیزها از دید ناظر بیرونی پنهان می‌ماند، شامل: دست‌های سیاسی پشت پرده دادگاه‌ها و همچنین اقدام‌های مدعی‌العموم، محدودیت وکلا در دفاع از موکلان خودشان، ماهیت بسته محاکمه‌ها در عمل، کارهای خودسرانه نیروهای امنیتی، اقتدار و همچنین سلطه آنها بر دستگاه قضا، اجرای گسترده و همچنین بی‌معنی چند قسمت و بخش از مجموعه قوانین که تعمدا ابهام‌آمیزند، و همچنین البته بی‌اعتنایی کامل حکومت به قسمت و بخش‌های ایجابی قوانین (حقوق شهروندان.) (کتاب اقتدار و قدرت بی‌قدرتان – صفحه ۱۱۸)

می‌قدرت جامعه‌ای را به تصور درآورد که قوانین خوبی دارد که کاملا هم محترم شمرده می‌شوند ولی باید توجه داشت زندگی در آن هم ناممکن می باشد. به‌عکس، می‌قدرت جامعه‌ای را به تصور درآورد که قوانینی ناقص دارد و همچنین ناقص هم به اجرا گذاشته می‌می شود ولی باید توجه داشت با همه آن احوال زندگی در آن هم قابل‌تحمل می باشد. مهم‌ترین پیشامد جدید دائما کیفیت زندگی می باشد و همچنین آنکه قوانین در خدمت آن هم زندگی بهتر خواهند بود یا مانعی سر راه آن هم، و همچنین الا صرف رعایت قانون دردی را دوا نمی‌کند. (کتاب اقتدار و قدرت بی‌قدرتان – صفحه ۱۲۶)

مشخصات کتاب
 • عنوان: اقتدار و قدرت بی‌قدرتان
 • نویسنده: واتسلاف هاول
 • ترجمه: احسان کیانی‌خواه
 • انتشارات: نو
 • تعداد صفحات: ۱۶۴
 • نرخ چاپ دوم – ۱۳۹۸ : ۲۴۰۰۰ تومان
 • مجموعه دوم تجربه و همچنین هنر زندگی

👤 نویسنده مطلب: سروش فتحی

نظر تو در مورد کتاب اقتدار و قدرت بی‌قدرتان چیست؟ آیا تا به حال از مجموعه تجربه و همچنین هنر زندگی کتابی مطالعه کرده‌اید؟ لطفا در صورتی که آن کتاب را خوانده‌اید حتما نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.


» معرفی چند کتاب دیگر از نشر نو:

 1. کتاب انسان خردمند
 2. کتاب مرشد و همچنین مارگاریتا
 3. کتاب عدالت

اقتدار و قدرت بی‌قدرتان در تاریخ ۲۴ August 2019 | 10:42 am منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

دلواپسی-اثر-پسوا.jpg

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی |کتاب دلواپسی از قطره| [ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *