دوشنبه , مرداد ۴ ۱۴۰۰
خانه / معرفی کتاب / کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی – معرفی کتاب

کتاب دلواپسی

|کتاب دلواپسی از قطره|

[ معرفی کتاب: نامه به پدر اثر کافکا – نشر نگاه ]

کتاب دلواپسی

آن کتاب شامل قطعه‌های مختلفی می باشد که در کنار همدیگر گرد آمده‌اند. داستان جمع کردن آن قطعه‌ها خود ماجرایی طولانی می باشد که در مقدمه کتاب آمده می باشد. آن کتاب که اکثرا و بیشتر از ۳۰۰ قطعه کوچک و همچنین پهناور و بزرگ را شامل می‌می شود تاملات فلسفی فرناندو پسوا در مورد موضوعات متنوع و گوناگون و مختلف می باشد که عموما رنج هستی‌گرایانه، انسان اخلاق‌گرا، پیدایش انسان، دیدن کردن، مفهوم زندگی و همچنین… می باشد.

تاریکی و همچنین فضای سنگین نوشته‌های کتاب در اکثرا و بیشتر قطعه‌ها دیده می‌می شود در حدی که آن هم را از آثار بورخس سنگین‌تر می‌دانند. «اندوه هستی» نیز که دغدغه نویسنده نیز می‌باشد همواره به مخاطب منتقل می‌می شود. در مقدمه کتاب در آن باره آمده می باشد:

هیچ خواننده‌ای نمی‌تواند از تاثیر اندوه عمیقی که از آن اثر به روش مجرد سر برمی‌کشد دور بماند. آن اندوه هستی می باشد که نه امیدوار می باشد و همچنین نه انتظاری دارد، و همچنین تمام موارد با فضای رویدادهای جهان بیرون همچون درخشش خورشید و همچنین وزش باد، خود را از درون سازگار می‌نماید و همچنین با طنز لطیف نویسنده اعتدال می‌یابد.

کتاب سیر داستانی ندارد و همچنین در ابتدا در ظاهر به نظر می‌رسد که قطعه‌های کتاب نیز خیلی زیاد پراکنده خواهند بود ولی باید توجه داشت رفته‌رفته مشخص می‌می شود که شخصیت کمک‌حسابدار، یعنی برناردو سوارز (که می‌قدرت او را خود فرناندو پسوا دانست)، مرتبا در قسمت‌های متنوع و گوناگون و مختلف وجود دارد و همچنین او را می‌قدرت شخصیت اصلی کتاب دانست. فردی که در اداره کار می‌کند، ریاست و همچنین همکاران خودش را دیدی انتقادی می‌نگرد و همچنین مدام از پنجره اداره به بیرون نگاه می‌کند و همچنین ما هم در آن وسط انظار و افکار او را می‌خوانیم. کمک‌حسابدار در ابتدا بیش از هرچیز در مورد منشا پیدایش انسان و همچنین دلیل زندگی انسان می‌پرسد و همچنین بعد از احساس تردید نسبت به همه‌چیز به هنر ادبی بازمی‌گردد که به آن هم باور دارد.

به روش کلی، کتاب دلواپسی شامل هرچیزی می باشد که کمک‌حسابدار در زندگی روزمره با آن هم برخورد می‌کند با نگاهی ویژه به جایگاه خویش در میان هستی. قطعه‌های کتاب گاه ممکن می باشد آن هم انظار و افکار و همچنین احساسات تو باشند و همچنین گاه ممکن می باشد هیچ تصور و همچنین درکی از آن هم‌ها نداشته باشیم که البته فاصله نیم قرنی بین ما و همچنین نوشته‌های کتاب می‌تواند یکی از دلایل آن موضوع باشد. در واقع جهت درک بهتر کتاب بایستی و حتما فضایی که فرناندو پسوا در آن هم قرار داشت و همچنین محتوای کتاب او را دربرمی‌گیرد شناخت.

نمادگرایی در کتاب پسوا جایگاه ویژه ای دارد و همچنین در قسمت‌های متنوع و گوناگون و مختلف کتاب بایستی و حتما دید او به چه منظوری از مکان‌ها، اشیاء و همچنین شخصیت‌های متنوع و گوناگون و مختلف نام برده می باشد. به عنوان مثال در کتاب خیابان دوس-دورادوره‌س در کل چیزی جز نماد واقعی پرتغال نیست و همچنین به شخصیت اصلی کتاب کمک می‌کند تا به شناخت مفهوم زندگی پی ببرد.

کلام آخر آنکه کتاب دلواپسی کتاب ساده‌ای جهت مطالعه نیست و همچنین بعید می باشد خواننده عادی بتواند آن هم را بخواند. هرچند آن هم‌روش که اشاره شد بعضی از قطعه‌های کتاب ممکن می باشد دقیقا آن هم چیزی را گفتن کند تو مدت‌ها به آن هم فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن کرده‌اید و همچنین یا در پی آن هم بوده‌اید. ولی باید توجه داشت جهت درک مواردی که نویسنده تلاش می‌کند از آن هم‌ها بگوید بایستی و حتما ارتباط و رابطه قطعه‌های متنوع و گوناگون و مختلف کتاب در کشف و همچنین درک کرد.

[ معرفی کتاب: کتاب کلود ولگرد اثر ویکتور هوگو – نشر نگاه ]

کتاب دلواپسی

جملاتی از کتاب دلواپسی اثر فرناندو پسوا

کار ویرانگر نسل پیشین تاثیر خود را گذاشته بود تا در دنیایی که ما در آن هم زاده شده‌ایم، کوچک‌ترین امنیتی در عرصه‌ی دینی، تکیه گاهی در عرصه‌ی اخلاق و همچنین کمترین آرامشی در عرصه‌ی سیاسی وجود نداشته باشد. ما، در ترس از ماورا و همچنین هراس از اخلاق و همچنین آشوب‌های سیاسی زاده شده بودیم. (کتاب دلواپسی – صفحه ۲۳)

در صورتی که قلب قدرت فکر کردن و اندیشیدن می‌داشت از تپیدن باز می‌ماند. (کتاب دلواپسی – صفحه ۲۷)

تنها و فقط چیزی فراتر از حماقت، که اغلب انسان‌ها با آن هم زندگی می‌کنند، مرا به تعجب وا می‌دارد؛ و همچنین آن هم درایتی می باشد که در آن حماقت نهفته می باشد. (کتاب دلواپسی – صفحه ۳۴)

هرکس هستی خود را یکنواخت اداره کند عاقل می باشد. چه در آن هم صورت هر حادثه‌ی کوچکی از نعمت معجزه برخوردار می‌می شود. شکارچی شیر بعد از سومین شکار دیگر ماجرایی نمی‌بیند. جهت آشپز یکنواخت مهمانخانه صحنه‌ی کشیده زدن در خیابان چیزی اکثرا و بیشتر از فروتنی مکاشفه‌ی یوحنا در بر دارد. (کتاب دلواپسی – صفحه ۳۶)

بدترین چیز خیالبافی آن می باشد که همه از آن هم حمایت می‌کنند. باربر در تاریکی به چیزی فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می‌کند، و همچنین هنگام روز در حد فاصل دو ماموریت، لمیده به تیر چراغ برق خیال می‌بافد. من می‌دانم چه چیز به فکرش خطور می‌کند: آن هم چیزی که من هم در حد فاصل ثبت حساب‌ها در دفتر کل، بی حوصلگی تابستانی دفتر کار آرامم در آن هم غرق می‌شوم. (کتاب دلواپسی – صفحه ۵۸)

تنهای تنها بودن چه خوب می باشد، انسان می‌تواند با خود بلند بلند صحبت کند و همچنین قدم بزند، بی آن هم‌که نگاه‌ها مزاحم‌اش شوند، می‌قدرت درون رویایی ناخواسته به پشتی تکیه دهد! کل منزل و خانه به مزرعه تغییر پیدا کردن می‌می شود و همچنین هر سالنی از گسترده‌ی زمین کشاورزی بهره‌مند می‌گردد. (کتاب دلواپسی – صفحه ۷۰)

من در خودم شخصیت‌های گوناگون خلق می‌کنم. اشخاص را مدام کشف می‌کنم. هر یک از رویاهای من، همین که خیال‌انگیز جلوه کند، تجسمی از خویش در وجود شخص دیگر می باشد. و همچنین اوست که غرق در رویا می باشد، نه من. جهت آن‌که بتوانم خلق کنم، خود را ویران کردم، چه‌بسا خودم را به خویشتن خویش تسلیم کردم، که من در وجود خودم جز به شکلی بیرونی وجود ندارم. من صحنه‌ای جاندارم که بازیگران جدید گوناگون بر روی آن هم ظاهر می‌شوند و همچنین نمایشنامه‌های گوناگونی به اجرا درمی‌آورند. (کتاب دلواپسی – صفحه ۷۶)

جهت من نوشتن تحقیر فردی یا شخصی می باشد، ولی نمی‌توانم از نوشتن رها شوم. نوشتن جهت من مثل اعتیادی می باشد که از آن هم نفرت دارم و همچنین با وجود آن، بهره بری و استفاده می‌کنم. مانند عادتی زشت که حقیرش می‌شمرم ولی نمی‌توانم شرش را از سرم کم کنم. (کتاب دلواپسی – صفحه ۱۳۵)

خالص بودن، نجیب یا قوی بودن نیست، بلکه خود بودن می باشد. (کتاب دلواپسی – صفحه ۱۶۲)

بعضی می‌گویند زندگی بی‌امید قابل تصور نیست، و همچنین بعضی دیگر می‌گویند زندگی با امید، تهی می باشد. جهت من که اکنون نه امیدی دارم و همچنین نه تردید می‌کنم، زندگی تنها و فقط نقاشی ظاهری می باشد که مرا دربرمی‌گیرد و همچنین بی‌کمترین حرکتی همچون یک نقاش به تماشایش می‌نشینم. زندگی محض لذت چشم‌هایمان آفریده شده. (کتاب دلواپسی – صفحه ۱۷۷)

دیروز هنگام و زمانی که تعریف کردند که کارمند دکه‌ی سیگارفروشی خودکشی کرده، به نظرم اکثرا و بیشتر به دروغ شباهت داشت. آن هم نگونبخت نیز به همین ترتیب وجود داشت! همه ما، همه ما که او را به یک نحو می‌شناختیم، مانند همه آن هم‌هایی که او را نمی‌شناختند، کل چیزها را فراموش کردیم. (کتاب دلواپسی – صفحه ۱۹۶)

من به آن هم نقطه‌ای رسیدم که غم تغییر پیدا کردن به شخص، تغییر پیدا کردن به قالب خیال همزیستی من با شخص خودم می‌می شود. (کتاب دلواپسی – صفحه ۲۳۸)

جهت اغلب انسان‌ها زندگی شکنجه‌ای می باشد که تحمل می‌کنند، بی‌آن هم‌که متوجه شوند چیزی غمگین از میان پرده‌ی شاد پدید می‌آید که به لطیفه شبیه می باشد و همچنین انسان هنگام شست‌وشوی جنازه جهت خود تعریف می‌کند تا پلی بر سکوت شب و همچنین تعهد در قبال بیداران بزند. زندگی را چونان دره‌ی اشک نگریستن، دائما از نظر من بی‌حاصل بود: البته که زندگی دره‌ی اشک می باشد، ولی باید توجه داشت به ندرت در آن دره اشک می‌ریزند. (کتاب دلواپسی – صفحه ۲۷۰)

هنر ما را به شکلی رویایی از درد هستی رها می‌سازد. تا هنگام و زمانی که که رنج و همچنین تحقیر هملت پرنس دانمارک را احساس می‌کنیم، رنج و همچنین تحقیر خودمان را احساس نمی‌کنیم – رنج‌های مشترک به ما تعلق دارند و همچنین حقیرند، زیرا و به درستی که رنج‌ها حقیرند. (کتاب دلواپسی – صفحه ۲۳)

مشخصات کتاب

  • عنوان: کتاب دلواپسی
  • نویسنده: فرناندو پسوا
  • ترجمه: جاهد جهانشاهی
  • انتشارات: نگاه
  • تعداد صفحات: ۳۳۶
  • نرخ چاپ پنجم: ۳۵۰۰۰ تومان

👤 نویسنده مطلب: سروش فتحی

نظر تو در مورد کتاب دلواپسی چیست؟ لطفا در صورتی که آن کتاب را مطالعه کرده‌اید، حتما نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.


» معرفی چند کتاب زندگی‌نامه دیگر:

  1. کتاب آخرین دختر
  2. کتاب کافه اروپا
  3. کتاب از سرد و همچنین گرم روزگار

کتاب دلواپسی در تاریخ ۷ September 2019 | 10:13 am منتشر شده می باشد

مطلب پیشنهادی

بیمار-خاموش.jpg

بیمار خاموش – معرفی کتاب

بیمار خاموش |بیمار خاموش از قطره| بیمار خاموش داستان زندگی نقاش معروفی به نام «آلیسیا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *